View Single Post
  #10  
Vechi 27.02.2009, 17:55:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Va rog,scutiti-ma de fariseisme de genul acesta,daca doriti este timp pesntru sarbatorirea tuturor prilejurilor sociale,dar si spirituale,iar daca mai ai si un strop de omenie,in aceste zile daruiesti o floare si-i spui sotiei cat de mult o iubesti,nu cred ca faceti acest lucru in zilele de sarbatoare crestinesti.
Imi amintesc,cu cat entuziasm intampinam in copilarie astfel de sarbatori,imi pregateam un caiet in care prindeam martisoare pentru colege,trecand numele acestora langa ele,si tare ma bucuram,asa cum numai un suflet de copil poate sa o faca,intr-un mod,poate mai pur decat pretindem noi ca sarbatorim o zi crestina,noi cei adulti si plini de "credinta".
Imi amintesc cum strangeam banut cu banut(banutii de biscuiti)si-i cumparam mamei mele un buchet de flori,un baticut si un furau,pentru ca aceste articole erau nedespartite de ea,si tare se bucura si ne iubea.Ce vedeti rau in aceste gesturi,oameni buni si demni de cartire?Daca nu va convine,nu fiti sensibili si atenti cu femeile de langa voi,daca nu va convine complaceti-va in credinta care credeti ca va da pe din-afara,criticand astfel de gesturi.
Pe aceasta cale,eu daruiesc un martisor virtual tuturor doamnelor si domnisoarelor de pe acest forum,un martisor cald si frumos venit din suflet,poate,poate va insenineaza chipul macar pentru o zi,o prima zi de primavara.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote