View Single Post
  #16  
Vechi 05.05.2012, 17:37:07
pcmarius pcmarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 4
Implicit

Hristos A Inviat !

De ceva timp sunt deznadajduit ( logic din cauza pacatelor) si butonam aiurea pe internet sa mai uit de griji ( in loc sa citesc o rugaciune sau sa fac ceva folositor).

..si in final, am dat peste un post pe acest forum precum daca Dumnezeu ne "vorbeste" prin oameni sau prin semne sau diferite cai.... si vazusem ca cineva pomenise de Sf. Nectarie si Sf. Efrem Cel Nou. asta fiind pe data de 04.04.2012

Astazi lafel, butonam aiurea .... ca in final sa dau iarasi peste Sfantul Efrem cel Nou. Mai auzisem despre dansul dar nu stiam mai nimic, din curiozitate am zis sa-mi rapesc din "timpul meu pretios de pierdut vremea pe internet " si sa citesc viata acestuia. Ca apoi la sfarsit sa observ ca pomenirea dinsului este pe " 5 Mai ", din instinc ma uit pe caledar si supriza astazi este 5 Mai.

Am ramas socat cateva secunde........

Dupa care mi-am amintit asa din senin ca o sclipire, de unde auzisem eu despre dansul.

Sa intamplat acum 3 ani, inainte de a da licenta la universitate in domeniul calculatoarelor. DIn fericire Duhovnicul meu imi este si prieten de familie, iar dansul mi-a spus ca Sf Efrem Cel Nou este rapid ajutator in probleme, in special la invatatura/domeniul calculatoarelor. Nu am bagat la cap prea multe pt ca asa e omul "batut in cap", dar preoteasa sotia sa, a scos imediat la imprimanta o foaie A4 cu poza acestuia " icoana" si ma rugat sa o iau cu mine la examen in mapa, sa o tin asa in plasa.

Bineinteles ca in final sa terminat totul cu bine (initial mai dadusem de 2 ori si nu luasem, iar acum am luat cu nota 8 ).

Acea "icoana" voiam sa o arunc deoarece era totusi o foaie scoasa la imprimanta nesfintita (asa gandeam eu pacatosul), nici macar nu era foaie foto, sau la rezolutie calitativa.....dar nu mai stiu exact ce sa intamplat cu ea ...probabil sa pierdut. Oricum nici nu ma mai interesa din moment ce m-am vazut cu malaiul in traista( specific omului cand are probleme imediat plange si cere ajutor lui Dumnezeu, dupa rezolvare uita sa mai multumeasca).

Ca acum 10 minute, sa simt ca nu am stare, am devenit agitat simteam cum imi pulseaza sangele in cap. Ca un nebun m-am dus si am rascolit toate actele, foi, tot ce aveam in dulap si surpriza mare....

am gasit acea "foaie imprimata cu chipul Sf Efrem Cel Nou" ca si noua si nedecolorata, si atentie veche de 3 ani. ( exemplu: scoateti ceva la imprimanta pe foaie normala, o poza color, si sa vedeti dupa juma de an cum se decoloreaza).

Cum se zice : mi "sa" adus aminte ca am uitat totusi "ceva"..... sa Multumesc !!!!

In fine , pe mine personal ma-a zguduit bine aceasta intamplare......sincer chiar sunt fericit acum .


As mai avea multe de amintit si despre Sfanta Xenia......!

DOamne ajuta.

Last edited by pcmarius; 05.05.2012 at 17:48:58.
Reply With Quote