Subiect: Rabdarea
View Single Post
  #22  
Vechi 24.05.2015, 23:27:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Foarte frumos text!
Să mă ierți, că îl găsesc cu totul ... ortodox......:)
Uneori imi pun o intrebare naiva: "Unde-i ortodoxia"? Sa fie oare in mod strict, doar la cei ce nu s-au rupt de Biserica Ortodoxa? Astazi, in biserica, in timpul "fericirilor", mi-am amintit pentru o clipa de o scena atunci cand se intona "Fericiti, facatorii de pace!" Eram in curte, la tara, impreuna cu majoritatea dintre frati, veniti in vizita de vara, la parinti, asezati cu totii in jurul mesei discutand cele obisnuite. Din pozitia mea, puteam vedea ce se intampla pe strada in anumite locuri, unde imaginea nu era obturata de pomi sau tufele de liliac sau iasomie, plantate de mama strategic de-alungul gardului lung de peste 50 de metri De la coltul strazii am zarit un consatean mergand agale spre casa care era situata mai sus de a noastra cu vreo doua sute de metri. Il cunoasteam bine si stiam ca e un om linistit, dar "pocait", (nu stiu la ce secta), ceea ce pentru satul noastru era oarecum ciudat. Dar el era un tip OK, casatorit si cu copii. Pentru o clipa, am devenit subit interesat de acel om si nu mai auzeam absolut nimic din ce se discuta la masa. Parca cineva imi striga sa fiu pregatit sa intervin cat mai urgent posibil, iar eu nu intelegeam de ce, dar ma supuneam acelui gand. Cand omul a ajuns exact in dreptul portii noastre, din sensul opus i-a aparut un individ certat cu legea si cu bunul simt, care facuse cunostinta si cu penitenciarul, pentru o vreme. Si fara nicio explicatie, i-a aplicat acelui om o lovitura de i-a sarit sapca de pe cap. Si cum eu eram "in asteptare", nu mi-a trebuit decat doua secunde sa ajung intre ei, fara sa spun nimic alor mei. Ciudat era faptul ca la doar cativa metri in spatele tanarului certat cu legea, venea plin de mandrie tatal lui, care ma dojenea pe mine fiindca intervin. Cu siguranta, tanarul purta si cutit la el, dar cel putin in sat n-am reusit sa supar pe cineva vreodata si cred ca din respect nimeni nu mi-ar face vreun rau, dar atunci simteam cum acel tanar ar fi avut un chef teribil de bataie, si nu avea cui sa i-o administreze.
De multe ori m-am gandit, daca acel om, rupt de Biserica Ortodoxa, L-ar fi suparat pe Dumnezeu atat de mult, de ce m-ar mai fi avertizat din timp pe mine, sa sar in ajutorul lui? Pentru ca eu sunt incredintat ca "am fost avertizat" din momentul in care l-am vazut la colt. Oare nu are Dumnezeu mila si grija de toata fiinta zidita de El? Nu ma refer la mine, fiindca as fi intervenit oricum, ci la "mesajul" pentru el!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote