View Single Post
  #28  
Vechi 19.08.2009, 11:34:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu pot decat sa ii dau dreptate Sophiei.
Nici eu nu prea inteleg de ce unii oameni mai merg in strainattate daca ce le place este tot numai ce este romanesc, sau oricum familiar si fac alergie la orice "inovatie."
Sigur, poti sa te rogi si acasa, dar hai sa fim cinstiti, cati dintre noi au puterea de a sta doua ore jumate in rugaciune ca si cum ar fi la Sfanta Liturghie. Din propria experienta pot sa spun ca dca stai acasa sunt nenumarate lucruri care iti distrag atentia, si care te fac pana la urma sa iti pierzi avantul catre Dumnezeu. Mie mi se intampla ca nici macar nu ieseam din pijamale pana pe la amiaza duminica nemergand la biserica. Sigur, cei care au vointa multa si ravna...sigur. Ei, dar daca totusi incerc si ma duc la misa sa punem de la 8 la 9, chiar si acea ora ma face sa ma trezesc, sa imi indrept gandul spre faptul ca duminica este o zi speciala, nu doar o zi libera, ca fac ceva care sa imi intareasca calitatea de crestin. Sigur, nu o fi misa Sfanta Liturghie de la ortodocsi, dar si la catolici este mantuire si este o exagerare mare a spune ca nu este nimic de invatat de la ei.
Din pacate eu nu cunosc olandeza, deci imi va fi destul de greu fie biserica ortodoxa, fie catolica.
Ce inseamna " inovatie" ?
Cum adica "De ce merg oamenii in strainatate daca ce le place peste tot, este numai ce este romanesc"? Nu prea inteleg...de ce generalizezi la modul asta exagerat?
Eu cred ca pana acum chiar am vorbit numai despre religia ortodoxa si Bisericile Ortodoxe in comparatie cu celelalte, evidentiind sentimentul meu personal..si nicidecum de tot ce este romanesc in comparatie cu neromanescul
Reply With Quote