Subiect: Timpul sacru
View Single Post
  #13  
Vechi 11.11.2010, 17:05:05
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Timp si Liturghie

In Liturghie facem aceasta experienta a depasirii timpului.
Am depasit intre noi, credinciosii, spatiul interior. Fiindca un spatiu interior poate subzista chiar atunci cand suntem foarte aproape din punct de vedere exterior.
In rugaciune depasim spatiul interior si timpul. Nu mai astept de la celalat sa rezoneze cu mine, sa se gandeasca la mine ... Pentru ca el raspunde deja iubirii mele fata de el; cand il iert, cand il imbratisez cu toata increderea, el imi raspunde.

Cand Hristos vine la Liturghie, vine cu tot ceea ce a facut El. Poarta in El tot ceea ce a facut pentru noi. Devine cu Crucea Sa, cu Invierea Sa, contemporanul nostru. Si vine cu tot ceea ce ne va darui in vesnicie.
Dar nu desfiinteaza temporalitatea noastra. O umple si ne ajuta sa traim in ea vesnicia. Contradictia intre timp si eternitate dispare.

"Aducandu-ne aminte de tot ceea ce s-a facut pentru noi: de Cruce, de groapa, de Invierea cea de a treia zi, de Inaltarea la ceruri, de sederea de-a dreapta si de-a Doua iarasi Slavita Venire..."

E prezent si in a Doua Sa Venire, prezenta viitorului.
Hristos cunoaste viitorul Sau, a Doua Sa Venire. O anticipeaza.
In ce ma priveste, nu pot sa fiu prezent cu viitorul meu, pentru ca nu-l cunosc inca. Sunt inca, poate, in situatia de a-mi alege calea. Dar ceea ce eu nu cunosc, Dumnezeu cunoaste. El stie care este viitorul meu si ce voi alege, pentru ca El transcede vesnic timpul pe care l-a creat.
Fiind in hristos, am in El tot viitorul meu, daca Ii raman credincios.

E un lucru de neinteles... Imi folosesc libertatea pentru a alege si fac aceasta in timp. Dar, din punct de vedere al lui Dumnezeu, totul e deja realizat. Ceea ce pentru mine este viitor, e deja vesnic sub privirea Creatorului spatiului si timpului - a Creatorului meu insumi si al libertatii mele. Dumnezeu stie cum anume imi voi exercita libertatea.

"Doamne, Dumnezeul meu, curata-mi inima si mintea, caci m-am apropiat de taine mai presus de mine si sufletul meu se teme:fiindca sunt doar pulbere si cenusa".

(pr.M.-A. Costa de Beauregard / pr. Staniloae Mica dogmatica vorbita Dialoguri la Cernica ed.Deisis, 2007)


Reply With Quote