View Single Post
  #17  
Vechi 19.05.2016, 10:45:25
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Iata o sora lucida si documentata. Multumim.
Multumesc, dar nu e chiar asa o documentare profunda, ci sunt doar raspunsurile pe care le-am primit de la cea mai verticala taranca simpla si crestina pe care am cunoscut-o vreodata, bunica mea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca il boteaza dupa cele 40 zile ce are?
Poate este necesara grabirea botezului. Mama mea a fost botezata dupa 2 zile de la nastere, fiindca erau sanse sa nu supravietuiasca, iar o cunostinta si-a botezat fetita in regim de urgenta recent, la doar doua saptamani, fiindca a facut o enterocolita agresiva si urma s-o interneze in spital pentru rehidratare supravegheata.

Spunea cineva ca pruncii nebotezati nu au acces in biserica. Nu cred. Chiar schimbam doua vorbe intr-o zi cu un parinte foarte drag mie in biserica si au venit doi parinti tineri cu un bebe si au intrebat daca poate fi impartasit. Parintele le-a explicat ca poate fi impartasit numai dupa ce va fi botezat, ca pana atunci ii pot da apa sfintita si i-a dat o binecuvantare, dar evident ca nu le-a cerut sa iasa din biserica si nici nu a intrebat mama nimic despre ea. Eram la manastire, iar de ale lor se ocupa probabil preotul din parohia de care apartineau.
Reply With Quote