View Single Post
  #6  
Vechi 26.08.2010, 11:57:05
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locaţie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
iar a nu fi un patriot este dezonorabil nu uita,mereu sa iti iubesti patria in care te-ai nascut cu Binecuvantarea lui Dumnezeu.Eu,sincer sunt mandru ca sunt roman si ca traiesc intr-o tara crestina ortodoxa,voi mereu va ganditi numai la lucrurile rele care se intampla in jur.
Mie nu imi este rusine ca sunt romanca , ci imi este rusine ca sunt romani cei care isi fac tara de rusine. Cand vad cum se comporta anumiti romani, imi vine sa ma delimitez drastic de ei ( as vrea sa fug undeva departe sa nu ii mai vad in fata ochilor).
Ma mandresc( in sensul bun al cuvantului, nu in sens luciferic) ca sunt romanca cu : religia ortodoxa, istoria si cultura romaneasca, vestigiile arheologice, relief, portul romanesc.
Dar cat priveste comportamentul romanului contemporan, ma dezic total de el , prefer sa fiu ,,occidentala´´.( sa precizez ce inseamna comportamentul pe care il detest: injuraturi, manele, promovarea inculturii si prostiei pe toate canalele, mizerie, marlanie, spaga, furtul de la cei saraci, neplata lucratorilor, lenea, cersetoria, si ar mai fi cateva).
E o lume in care nu m-am recunoscut niciodata si nici nu o sa ma pot ,,adapta´´ vreodata.Singurele solutii pe care le vad sunt doua: ori plec din tara, ori raman si traiesc pana acum in lumea mea imaginara( cum am facut pana acum).
Reply With Quote