View Single Post
  #9  
Vechi 26.08.2010, 12:10:10
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dupa ce mai nou un spion roman care era diplomat a fost prins in Rusia se pare ca Romania a ajuns cam la acelasi nivel cu Iranul sau Israelul.
O tara condusa de niste inselati de draci care pericliteaza pacea in regiunea de aci,dar si pacea mondiala.
(Romania e stat NATO).
In conditiile actuale e o rusine sa te numesti roman.
Sfantul Stefan cel Mare,Mihai Viteazul,Mircea cel Batran nu prea cred ca se numeau romani.
Sfantul Stefan se numea probabil moldovean iar Mihai Viteazul,Mircea cel Batran munteni probabil.
Chiar denumire de roman care se aseamana cu cea de cetatean al imperiul Roman e o rusine daca ne aducem aminte de imperiul Roman si de faptele dracesti pe care dracii inselau pe unii sa le faca acolo:
imparatul acestui imperiu era cinstit deobicei ca un zeu,oamenii erau inselati de draci sa stea sa se distreze privind cum prizonierii de razboi se omoara intre ei (luptele cu gladiatori),exista pare-se si niste orgii pe post de petreceri si cate si mai cate (ca de exemplu razboaiele de jefuire a altor popoare).
Cand vom scapa de actualul guvern + presedinte+ partid majoritar poate ar fi cazul ca denumirea tarii noastre sa fie schimbata in Dacia si sa inceapa sa militeze pentru pace iar nu sa umble dupa inselarea dracilor sa incerce sa provoace conflicte.
Tocmai de aceea este o onoare a fi român. Român, și nu roman. Pentru că avem acești sfinți ai istoriei noastre de care nu au parte nici un alt popor. Sfântul Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul, Vlad Țepeș. Ăstea nu-s porecle, sunt nume de mari oameni, strămoșii noștri glorioși.

Vorbești în felul acesta de România, dar ai fi preferat să te naști într-o altă țară? Într-o Americă desfrânată și degradată? Într-un Occident aproape mort spiritual? Într-o țară arabă? Într-o nație asiatică păgână?

Bucură-te că te-ai născut pe pământ românesc sfânt și Ortodox și că ai avut prilejul să urmezi rânduielile Creștine de viață. Bucură-te că faci parte din același neam cu Petre Țuțea, Corneliu Codreanu, Ion Moța, Vasile Marin.

Nu te neliniști privind situația haotică și lumească din ziua de astăzi. Așa a fost voit să fie în zilele de apoi. Nu putem schimba nimic. A gândi altfel e o amăgire. Continuă și stăruie într-ale rugăciunii pe acest pământ sfânt și ai să vezi că nu greșești.

Uite ce spunea Sfântul Arsenie Boca:

„Un cumnat, Ovidiu, a fost închis, pe vremea lui Ceaușescu, pentru trecerea frauduloasă a graniței. Am fost cu sora mea, Nela, la Părintele Arsenie ca să-i spunem. Părintele ne-a zis: „Să-i pară bine că n-a fost pușcat“. Apoi s-a întors către lume și a zis: „Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. Părintele nu prea era de acord să-ți părăsești țara.”

Unde să pleci, ce să faci? Mai ales că pentru a te muta altundeva îți trebuie degrabă pașaportul cipuit și îndrăcit. Te-ai muta în Occident? Acolo unde situația materială este puțin mai bună dar spiritual sunt la pământ? A crede că în străinătate e mai bine e doar o amăgire. Iluzia traiului mai bun vine din atașamentul nostru față de cele pământești și deșarte. Or știm cu toții că nu cele lumești contează, ci cele duhovnicești. Așadar, din acest punct de vedere, putem să găsim o țară mai sfântă decât România noastră?

Lasă că e mai bine să trăim în condițiile acestea deoarece se menține trezvia minții! De ne-ar fi bine material și am sta toată ziua în negrijă și confort, mi-e că am adormi duhovnicește, am începe să nesocotim pe Dumnezeu și să dăm mai multă atenție deșertăciunilor. Ortodoxia a înflorit mai ales în vreme de prigoană și necaz. Or, tu ce alegi? Să dai bir cu fugiții și cu toți lașii și să-ți părăsești patria mumă, care ți-a insuflat toate valorile pe care tu le ai sau să rămâi și să rabzi toată situația aceasta?

Nu mai da atenție politicianismul (cancerul nestăvilit), ci mai degrabă închide televizorul și deschide o carte de rugăciuni, un Jurnal al Fericirii sau chiar Sfânta Scriptură. Citește cum adevăratul creștin e acela care rabdă toate nelegiuirile și îl mărturisește pe Hristos la cele mai prăpăstioase vremuri.

Este o onoare a fi român, a cunoște că sângele care curge în vinele tale e unul și același cu a celor care și-au dat viața în trecut pentru Sfânta Cruce.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote