View Single Post
  #37  
Vechi 29.01.2009, 15:36:53
irinarl irinarl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

Am cateva carti pe care as vrea sa le recomand :

- Ganduri pentru cei ce sufera - Mihaela Ion (fiecare capitol este destinat oamenilor care sufera dintr-o anumita pricina)
- Am iubit patimirea - Sfantul Luca, Arhiepiscopul Crimeei (o autobiografie a unui ierarh sfant al inchisorilor si doctor fara de arginti)
- tot ce e scris de Sfantul Ioan Gura de Aur
- Parintele Ieronim Simonopetritul, Staretul Metocului "Inaltarea Domnului" - Monahul Moise Aghioritul
- Intoarcerea la Hristos - Ioan Ianolide
- Pelerinul rus ( marturisirea unui pelerin rus - autobiografie)
- toata seria "Ne vorbeste Parintele Cleopa" - Ioanichie Balan
- Drumul spre lumina - Petre Demetru Popescu (poezii crestine)
- Crestinul la Sfanta Liturghie - Episcopul Nicodim (importanta Sfintei Liturghii si invataturi depsre cum si de ce trebuie sa fie credinciosul prezent)
- Vamile Vazduhului (vamile unde omul merge dupa ce se desparte de trup)
- De e a creat Dumnezeu animalele - Leoin Magdan (o carticica draguta dedicata copiilor, dar de ce nu, si adultilor)
- Raspunsuri Duhovnicesti - Pr. Ilarion Argatu
- Mantuirea Pacatosilor - Agapie Criteanu (sfaturi de suflet ale unui monah care a pustincit in Sf. Munte Athos, Agapie Criteanu)
- Ce sa facem si ce nu trebuie sa facem in Sfanta Biserica - Nicodim Mandita
- Fuga din Sodoma si Gomora - Nicodim Mandita (totul despre desfranare, detalii amanuntite despre ce s-a intamplat in cele doua comunitati, si despre cum se trebuie ferit de pacatele desfranarii)
- Crucea spirituala in viata Domnului nostru Iisus Hristos - Nicodim Mandita (studiu despre Sfanta Cruce - istoria si importanta Ei)

Si mai sunt si altele dar momentan, eu personal, pe acestea le recomand cu placere

Spor la citit si Doamne ajuta !
Reply With Quote