View Single Post
  #509  
Vechi 16.06.2010, 13:42:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Nici nu există un altfel de experiență, nici duhovnicească nici științifică, decât prin persoane deci toate experimentele și cele autentice și cele false sunt personale.
Hai că dacă la fizică, domeniul tău, mai ziceai ceva (pe care însă nici nu-l puteai duce până la capăt fiindcă nu ai aflat încă miezul ei, blocându-te probabil la formule și coajă, fiind ancorat prin superstiția atee doar de materie) la medicină dacă te bagi chiar dai faliment total.
Procesele fiziologice care sunt prezente în creier sunt echivalente cu cele din mușchi la nivel molecular, chimic, electric etc și nu pot dovedi mintea ca realitate. Sunt unii oamenii cu creierii intacți dar fără minte, alții cu creierul mare dar cu mintea redusă și alții invers. Nimeni nu a putut demonstra existența minții sau a conștiinței. Sau măcar că e în creier și nu în pantof. Îți dau ca temă pentru acasă să demonstrezi că este minte nu creier sau proces fiziologic al lui. Ai la dispoziție tot internetul, toate cărțile de literatură, că cele științifice sunt prea grele pentru tine. Ți-e frică și să te apropii de vreuna din cărțile științifice deoarece te lași condus de idei preconcepute de alții și din fanatism ateu le respingi dacă nu sunt scrise de Karl Marx și/sau te-ar putea jena sau zdruncina în superstiție. Dacă n-ar fi idee preconcepută sau lene de gândire măcar ai verifica dacă are sau nu substrat științific, te-ai uita măcar la cuprins. În acea carte sunt la experiențe științifice cât tu nu ai citit în toată viața ta după cum se vede prin postări.

Dar după cum nu poți demonstra că există minte nici să citești ceva științific nu poți ci preferi să spui că nu e știință. Asta se numește extremism religios și îngustime a vederilor - secțiunea atee. Nu faci decât să demonstrezi că ateii sunt conduși după prejudecăți și nu acceptă nici progresul științei și ce să mai vorim de gândirea până la capăt...

Așadar aștept în final, ca să nu mai pierdem vremea cu vorbirea în deșert, să-mi demonstrezi că există minte - sau nu poți? Cum este? Albă, neagră, rosie, verde? Ce formă are? Pătrată, dreptunghiulară, hexagonală?
Cum este domnule, forma, culoarea? Si-i pipăibilă sau cum este? Poate lasă vreo dâră în tunelul de la Geneva, poate că e detectată cu vreun senzor. Poate are vreo masă, densitate, proprietăți.
Dacă atât lucru nu poți demonstra că există ce ne facem cu tine... devi cu totul ineficient pentru propaganda fide în ateism. Așteptăm cu toții cu sufletul la gură, noi doar știm că sufletul există, să ne dai o demonstrație materialistă asupra minții. Poate vreo particulă Minte ceva. Dar să nu minți...
Ce e mintea, dupa tine, te-am rugat sa ii dai o definitie, ca sa stiu despre ce vorbesti.
Altfel, exista multe concepte despre care vorbim, le constientizam, conteaza foarte mult in comportamentul unui obiect sau fiinta, dar ele nu exista in realitate: exemplul meu favorit e centrul de greutate.

Last edited by topcat; 16.06.2010 at 13:46:11.
Reply With Quote