View Single Post
  #17  
Vechi 26.02.2012, 21:10:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Păi nu era mai bine să nu te uiți la OTV? Cine nu are televizor nu știe, așa că poate mânca liniștit. Nu cred că ar trebui să ne facem atâtea probleme pentru eventualitatea că o zacuscă ar putea conține și o substanță de origine animală (sau doar comună). Mai ales că spuneai mai sus că postul nu e scop în sine. Riscăm să dăm o atenție excesivă unor lucruri de importanță secundară. Apoi, iată și aici ceva despre pectină, care se găsește și în gutui și în alte fructe.

Însă în ce privește televizorul, părerea mea e că face mult mai mult rău decât un ingredient din ăsta. Mentalitatea pe care o formează e la polul opus gândirii creștine, viețuirii în Hristos.
Hihi, acum sa nu se inteleaga ca fac apologia TV-ului, cu atat mai putin a OTV-ului! Nu, voiam doar sa spun ca si in cele mai nocive lucruri poti gasi, ceva bun, de care sa te folosesti.

Dar sa stii ca eu sunt recunoscatoare ca am auzit vorba asta la TV, ca maine dimineata as fi mancat magiun cu pectina sau gelatina de porc si m-as fi amagit ca tin post. Nu cred ca o fabrica pe cale naturala. Una e sa gresesti din nestiinta, iar alta e sa o faci fiind prevenit in prealabil. Uite, eu nu pot sa mai mananc de acum in post asa ceva si nici ai mei nu mananca. A, ca probabil ca voi consuma in acest post si alte chestii pe care scrie ca sunt de post si de fapt, nu sunt...
Oricum, din toata povestea asta am tras eu concluzia ca va trebui sa invat sa fac dulceata, zacusca...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote