View Single Post
  #2  
Vechi 04.09.2013, 23:08:32
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Bine v-am regasit!
Exista oare niste reguli, reglementari, pentru ca cineva sa poata scrie literatura (de "fictiune")? trebuie sa aiba anumite studii, calificare in vreun domeniu? Poate scrie absolut orice ii trece prin cap, sau exista niste reguli? care ar fii macar "criteriile morale"pe care nu ar trebui sa le incalce nici un scriitor de fictiune, avand in vedere impactul pe care il are literatura asupra publicului? Cata lume nu crede lucruri ca fiind adevarate sau le ia de exemplu pentru ca au vazut intr-un film/citit intr-o carte? Poate fii oare viziunea/"fictiunea" creata de un anume autor, la un moment dat, o adevarata revelatie???
Cand creezi ceva, un roman de fictiune, o poveste, un scenariu, o telenovela, nu exista riscul sa faci tu o treaba pe care doar Dumnezeu o poate face, adica sa creezi o lume, sa nasti si sa omori oameni, sa-i faci sa faca voia ta, etc?

Salut, nu sunt scriitor dar o sa ma bag ca musca-n lapte. Daca tu vrei sa scrii ceva, cred ca trebuie sa te gandesti ca ceea ce vei scrie v-a influenta oamenii. Noi ca si crestini avem mare raspundere, si vom da socoteala pentru lucrurile care le facem cu fapta, cuvantul si gandul si ceea ce vei scrie ma gandesc ca nu trebuie sa dea de niste interpretari care sa sminteasca. Nu prea am citit literatura clasica insa Dostoievski toata lumea l-a recomandat si am zis sa ma " arunc " pe el, si dupa ce am citit mi-am dat seama ca acest autor nu prea are cum sa sminteasca, nici nu stiu cum sa-ti explic, trebuie sa-l citesti ca sa ma intelegi. Uite de exemplu citind Mayitrei pentru scoala ajunsesem la niste pasaje care descria relatia dintre ea si Allan, si citind lucrurile alea, imaginatia mergea ca un motor, efectiv imi creea niste imagini cam perverse, si mintea producea excitatia. Sunt si romane de dragoste care prezinta dragostea intr-un mod crestinesc, nu stiu sa iti enumar, poate te ajuta colegii mei. In fine cred ca ai inteles ideea, deci mare grija la ce vei scrie. Si inca un lucru, noi fiind pacatosi, putini au harul duhul sfant, si ma gandesc ca na ceea ce vom scrie, e mai.............. nici nu stiu cuvantul, nici nu cred ca o sa gasesc unul. Oricum spor la scris sa ne prezinti si noua opera :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote