View Single Post
  #467  
Vechi 10.12.2014, 14:39:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca orice crestin, femeie sau barbat, ar trebui in primul rand cand vine la biserica sa fie curat si ingrijit. Din cele mai vechi timpuri oamenii se imbaiau si se primeneau si se imbracau cu ce aveau mai bun, chiar si cei mai saraci sau lipsiti de conditii...asadar nu cred ca e potrivit sa ne prezentam in treninguri, pijamale, capoade de casa, papuci, salopete de lucru ( murdare),etc, decat daca chiar suntem in timpul serviciului, suntem internati in spital, sau am fugit 5 minute de acasa de langa copilul bolnav, sa cumpar o paine si sa aprind o lumanare si sa ma inchin la iconostas....
Nu zic ca trebuie sa facem parada modei, dar nici sa dam dovada de neglijenta si nepasare, dcat doar sa fim intr-o situatie extrema...boala, suparare, tensiune, etc ( avem casa in renovare, si am fugit sa mai cumparam cate ceva, cu ce-am gasit la indemana, si ne-am oprit pt o clipa sa ne reculegem la sfanta biserica...). In rest, ar trebui sa alocam atentia cuvenita acestui eveniment, mai ales noi femeile, sa ne ingrijim atat de noi cat si de ceilalti, sot, copii...nu trebuie intentionat sa aratam ca nu ne pasa de tinuta noastra ( a venit odata o doamna, de ex, in sacou si fusta, cu papuci de plastic, de casa...acum, deh, am zis ca poate i s-au rupt pantofii sau or fi batut-o si nu a apucat sa-si ia altii...sau pur si simplu a plecat pe fuga de acasa, si s-a uitat asa, mi s-a mai intamplat si mie...)
Am mai observat ca unele femei sau fete, desi ingrijite, totusi au un aspect mai ponosit, haine inchise la culoare, cat mai acoperite, palide, incercanate, parand suferinde, deprimate, bolnave, nedormite, nemancate (exact cum spune si Mantuitorul)....aspect pe care insa nu il au intocmai, il abandoneaza sau il ascund, daca le intalnesti in alte iipostaze ( pe strada, in oras, la cumparaturi, cu familia sau pretenii, chiar si cand pleaca la munca)...acum e drept ca in fata lumii, se spune, nu e frumos, e rusine, nu se cuvine sa iti arati durerea, tristetea, etc, trebuie sa porti o masca, pecand in fata lui Dumnezeu, poti sa te arati asa cum esti pe dinauntru...chiar daca El te cunoaste oricum, nu trebuie sa ii arati nimic, si e putin probabil ca cineva sa incerce sa-si accentueze, sa " joace" aceasta stare, adica ma gandesc canu ar avea rost...dar ma gandesc ca asta ar putea fi singura explicatie ( sunt sincer indurerate, in sufletul lor, dar se ascund de lume...)
Reply With Quote