View Single Post
  #129  
Vechi 05.02.2010, 01:01:48
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
blabla. N-ai inteles nimic. Te auzi cum te contrazici? Citeste cu atentie ce ai scris la inceput, ca apoi sa te contrazici, sa le amesteci, iar la final vii si trantesti destinul. Care destin? Voi cand vorbiti despre cruce va ganditi la destin de fapt? Ce are destinul cu ortodoxia? Si nu vorbeam la propriu despre povara, de aceea am pus ghilimelele.
NU eu nu-mi propun sa-mi iubesc familia. O iubesc pur si simplu si de aceea nu consider jertfa nimic din ce fac pt ea. Tot ce fac e din dragoste. Daca faci ceva cu adevarat pt cineva din dragoste nu consideri ca te-ai sacrificat pe tine si nici nu astepti rasplata nici macar in cer chiar daca de acolo sigur va veni. Tu in momentul in care faci ceva nu te gandesti la rasplata ci te gandesti la acel cineva pt care faci. Atunci nu te gandesti nici ca te sacrifici. Asta cred eu ca e uitarea de sine pt aproapele deci nicidecum sacrificiu. Priceput?
Ah si inca ceva "te jerfesti pe tine celuilalt, ca dorinte, placeri", pai nu te jertfesti daca iubesti, nu e jertfa e dragoste.
Spui foarte des cuvantele "dragoste" si "iubesc".. sa shtii ca pt fiecare om ele au valente diferite. Citeste ce-a spus apostolul Pavel despre dragoste - Corinteni 13 - si vezi daca corespundeti in punctele esentiale. Ala e modelul crestin. Adica asa vrea Dumnezeu sa iubim ("dragostea nu cauta ale sale" inseamna jertfa de sine, dar asta poti sa o afli daca intrebi orice preot).
Reply With Quote