View Single Post
  #1  
Vechi 24.11.2012, 00:14:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie?

Doamne ajută!
Ca o neinițiată în domeniul psihologiei, postez o întrebare... probabil simplistă. Întreb din pură curiozitate: hipnoza chiar se practică în psihoterapie?
Întreb pentru că... îmi pare aproape neverosimilă ideea că o persoană poate induce unei alte persoane stări de transă doar prin cuvinte și că, mai mult decât atât, o poate determina să și relateze, în această stare de inconștiență, diverse întâmplări. Dacă da, cum este posibil așa ceva? Există tehnici speciale... sau cum? De exemplu, stăteam și mă gândeam că, oricât ar încerca cineva să mă hipnotizeze, cred că aș putea rezista. :) Adică ce mi-ar putea face? Mi-ar spune diverse lucruri, iar eu m-aș gândi în altă parte și aș rămâne perfect conștientă. :) Știu că este un topic destul de copilăresc, dar sunt curioasă dacă există, într-adevăr, posibilitatea științifică de a manipula într-o atât de mare măsură mintea cuiva, doar prin cuvinte. :)
Evident, n-am intenția de a apela la astfel de practici pentru că, așa cum se știe, părinții noștri duhovnicești ne sfătuiesc, fără excepție, să le evităm. De asemenea, știam că hipnoza este proprie anumitor practici ezoterice (deci, necreștine). Există și o hipnoză de tip științific, practicată în psihologie?
Întrebam din pură curiozitate.
O absolventă de Psihologie mi-a relatat faptul că, în perioada studenției ei, a asistat la o hipnoză în grup realizată chiar de către unul dintre profesori. Spunea că studenții (cei care au acceptat) chiar au devenit inconștienți în mod real, doar în urma respectării indicațiilor profesorului hipnotizator. După aceea, unul dintre ei nu s-a mai putut trezi până la finalul cursului. :) Personal sunt sceptică față de astfel de întâmplări. Am încredere în persoana care mi-a relatat, dar tind să cred că acei studenți au simulat starea de transă pentru a-i face pe plac profesorului cu veleități de hipnotizator. Cred că putem dispune liber de propriile stări psihice.
Voi ce știți? Ce credeți? :)

O noapte binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 24.11.2012 at 00:18:51.
Reply With Quote