View Single Post
  #243  
Vechi 17.04.2015, 12:00:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sofia ,cele care nu s-au casatorit au ramas nemaritate nu pt ca sunt cuminti sau au doctorate ci pentru ca asta a fost voia lui Dumnezeu.
Casatoria ,viata ,moartea , toate de la El vin.
Crezi ca daca s-ar fi purtat altfel ar fi avut parte de casatorie?
Poate ca da ,dar cu parteneri care nu s-ar fi potrivit cu felul lor de a fi.
Noi trebuie sa ne purtam asa cum gandim.
Da, pe de o parte ai dreptate. Sunt si deciziile lui Dumnezeu.
Dar este un mod cam fatalist de gandire.
Adica nu mai facem nimic, stam cu mainile in san, ca si asa
hotaraste Dumnezeu pentru noi.
Eu ti-am spus despre fete (multe) care au stiut cum sa fie si au si putut sa fie asa si si-au gasit baieti buni.

Si iti mai spun ceva: si eu poate daca as fi fost altfel as fi avut acum copil. Poate ca as fi fost mai fericita, sau dimpotriva, asta nu pot sa stiu. Dar asa, am anulat de la inceput anumite sanse.

Iarta-ma nu stiu prin ce experienta vorbesti tu. Nu stiu daca esti maritata si ai copii.
Eu am vorbit prin prisma experientei mele si a altora din jurul meu.

Acum inca ceva: in casatorie nu este nimeni total fericit. Depinde ce astepta/cauta fiecare.
Unul isi cauta partener cu situatie, ca sa traiasca bine: casa, masina, bani etc.
Altul isi cauta iubire, respect, intelegere.
Si prin urmare unuia ii va lipsi totusi afectiune, poate si respect, altul va trai mai in saracie etc.

Nimeni nu poate stii cum ar fi fost situatia daca am fi actionat/ales altfel. Poate mai bine, poate mai rau. Daca am stii, am stii cum sa procedam.

Poate ca ai vazut/auzit si tu de femei care au parte de multe in viata (cel putin in aparaenta): averi, talent, succes in profesie, frumusete, recunoastere, copii etc.
Cum au fost ele in tinerete? Poti afla pe net, in presa.

Probabil ca noi judecam si mai subiectiv, prin prisma traumelor si a tristetilor noastre.
Nu stiu daca putem sta sa ne aflam partenerul potrivit. Este cam idealist. Cati dintre oamenii de pe pamant au/au avut partenerul potrivit cu adevarat? Iubirea e cam mioapa. Dar multi si-au si facut fericirea cu mana lor.


Pentru noi oamenii, normal si firesc ar fi ca cei care se straduie si duc o viata placuta lui Dumnezeu sa aibe parte si de consecinte si nu sa sufere si invers.
Dar uite ca in fapt se intampla exact pe dos.
Dumnezeu hotaraste altfel si de multe ori este de inteles, iar noi suferim.
Noi nu putem afla niciodata de ce unii se casatoresc desi vai si amar ce fac in cuplu, sau capata copii, desi ii abandoneaza si ii trateaza rau. Si invers.

Nu putem noi sa intelegem dreptatea lui Dumnezeu. Aici este problema. Si atunci nu putem judeca pe nimeni.
Putem numai sa ne straduim sa traim cuminti si cu speranta de mai bine.

Iar pe copii, fiecare ne straduim sa-i invatam in asa fel incat sa nu treaca si ei prin experientele noastre triste.
Fiecare mama isi educa totusi copii in ideea vietii de familie si doreste ca ei sa se casatoreasca si sa aibe copii.
Ca se intampla ca ei sa urmeze alt drum, este altceva.
Normalul la om este: scoala/munca/profesie, casatorie, copii. Pentru asta existam (in existenta de pe pamant) si pentru asta crestem copiii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.04.2015 at 12:17:41.
Reply With Quote