Subiect: Postul negru
View Single Post
  #519  
Vechi 10.05.2016, 15:51:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pai, a tot zis Sophia pe tema asta si mi s-a parut si mie ca se umbla cu sublerul si cu stassul pe aici... Precum si cu heirupul, cu observatiile moralizatoare si cu alte prostioare nedemne de un om cu capul pe umeri care s-o fi crezind pesemne in afara ideologiilor de un grad de agresivitate normativa sau altul, oricare ar fi ele. Asa mi s-a parut mie, deh!
Daca "stasul" inseamna postul randuit de Biserica, ia-te de Biserica.

Daca "nevointa" e iarasi un "heirup pagubos", leaga-te de Parintii care au vorbit despre asta.

Sau de Hristos care spune ca "Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea."

Citat:
P.S. Stii, nu prea imi plac oamenii care relationeaza cu semenii din pozitia de parinte normativ. Oamenii fara dileme, oamenii certitudinilor - mai ales in probleme de credinta - imi provoaca simtaminte negative, de incordare de pilda. Printre alte neajunsuri nu poci sa fac glume cu ei, devin eu insumi morocanos ori ii sutuiesc - ceea ce nu prea imi face bine la nervi si la dispozitiunea sufleteasca, ok?
Dar cum vezi tu pozitia potrivita?
Daca cineva zice "nu pot sa ma las de fumat" tu ii zici "asa este, nu trebuie sa ne lasam toti". Sau de bautura. Sau are alte probleme.

Sau nu poate/vrea sa fie milostiv. Cine a spus ca milostenia e musai sa fie un standard?

Jos cu toate standardele, morale inclusiv, fiecare sa faca ce ii place si doar ce ii place, ca altfel se enerveaza si nu mai poate fi un bun crestin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.05.2016 at 17:37:05.
Reply With Quote