View Single Post
  #6  
Vechi 09.10.2007, 14:23:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Va multumesc foarte mult,si Sovidiu ai fost foarte explicit,mai bine de-atat nu se putea.M-am mai documentat si eu pe net si intr-adevar treaba este putin controversata.Oricum nu ma intereseaza categoric,in primul rand nu am timp si nici nu cred ca voi putea castiga "adepti"pentru produsele respective.Papagal am eu,insa mi-ar fi mila de banii oamenilor,care bani?,caci traim intr-o lume atat de mediocra,cum poate sa se adreseze o astfel de piata in randul vietii din Romania!!!!???
Mi se pare aberant ca,cu un venit minim garantat(atat de mic),sa batem la usa oamenilor sa ne cumpere produse atat de scumpe(130 ron un sampon).Ei bine,eu am ceva cunostinte cu o situatie materiala dar nici ca as putea sa-i stresez cu sacosa de produse chimice,fie ele si biodegradante,n-as putea mai mult decat o data.
Tocmai m-a sunat acea prietena,si,desi i-am explicat situatie intr-un mod cat mai realist,si nici decum afisand un sens negativ convingerilor ei,s-a cam suparat pe mine,cica m-a solicitat fiindca tine la mine,fiindca-mi vrea binele.Mi-a spus exact despre ceea ce explica Sovidiu mai sus,ca abia mi-am luat masina si voi avea nevoie de benzina...si mi se vor returna banii inapoi.Personal nu cred in astfel de gratuitati,sau aparent gratuitati,sunt genul care crede in ceea ce este facut de propria forta.
Ce sa mai spun,eu sunt oricum aprovizionata de sora mea,anual,cu o gramada de produse de curatare si intretinere,si,deci,nu platesc aproape niciodata asa ceva.
Nu as avea nicidecum timp pentru astfel de comisioane,acea prietena are berechet,n-are sot,n-are copii mici,ci doar o fata de aproape 20 de ani...si chiar daca eram libera si independenta,tot nu ma-ncanta astfel de lucruri.
Intr-adevar toata aceasta treaba este cu dus-intors,si cum bine a spus cineva pe-aici,acea prietena nu admite sa o contrazic,pretinde ca are dreptate 100% si ca nu vreau sa-mi fie mai bine.Am incercat sa o lamuresc faptul ca nu contest calitatea produselor acestora,si nici trasatura lor ecologica,insa nu sunt pentru mine si nu ma caracterizeaza o astfel de colaborare.A refuzat insa,categoric sa-mi respecte opinia,pretinzand ca de fapt nu o inteleg si chiar ca vreau sa ma cert in acest fel cu ea.Insista sa-mi ceara sa particip la o reuniune de-a lor ca sa inteleg pe deplin ceea ce vrea de la mine.Raman insa,la convingerea ca nu ma intereseaza acest aspect,si cred ca am luat aceasta decizie,intelegandu-l in prealabil.
Raman la ideea ca este totusi prea mult pentru o tara ca a noastra,promovarea unor produse chimice,casnice,care pentru achizitionarea acestora este nevoie de un intreg salariu,si poate si mai mult.
Bine-nteles ca si mie mi-a atras atentia,intr-un mod negativ,modalitarea lor de abordare si realizare a marketingului,cu un specific cel putin ciudat si neconventional.Nici la economie nu am invatat despre acest gen de marketing,prin sistemul de tip piramidal.Am vazut odata o emisiune la americani,cum tot asa,o firma de acest gen piramidal s-a prabusit,sau mai bine spus s-a tras o teapa de miliarde de dolari,firma insa continua sa existe in conceptiunea persoanelor comune,astfel ca ea continua sa existe ca o fantoma si sa acumuleze in continuare fonduri,pana ce o parte din colaboratori s-au sesizat si a intervenit organele de politie,si chiar FBI-ul,fiindca a fost vorba de miliarde de dolari.In consecinta,cei pacaliti au ramas sa lupte cu morile de vand...dar poate ca era un fel de joc de noroc de tip piramidal.Cine sa-i mai inteleaga!!!
Deci ne-am lamurit si m-am lamurit,cred ca nu o sa mai fim chiar apropiate ca si prietene fiindca,observ ca insistentele ei si refuzurile mele ne cam detaseaza,iar eu stiu ca n-am nevoie,cel putin nu in acest deceniu,de produse de curatare cu preturi exorbitante,cu toate ca sunt adepta lucrurilor de calitate.Iar daca vreau ntr-adevar sa-mi schimb viata o pot face,in primul rand,cu lucrurile care-mi sunt mai la-ndemana;nutritia,miscarea,rugaciunea mai frecventa...etc,sunt multe alte solutii benefice si la-ndemana tuturor,fara nici-o cheltuiala suplimentara.
Reply With Quote