View Single Post
  #10  
Vechi 30.09.2013, 06:28:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dacă aș spune că e valabilă și reciproca, ar ieși un nou topic cu tabere. Așa încât mă abțin.
Și spun că nici rugăciunea nu determină postul, nici postul nu determină rugăciunea.
În general, evit să folosesc expresia mult uzată în comunism: "determină". Pentru că minte.
Frumos ai spus că te abții, și mai frumos era să reușești pentru că, uite(!), deja ne-am tăbărât.
Bănuiesc că mesajul tău a fost determinat de acest cuvânt "mincinos", nu din analiza perechii rugăciune -post.

29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.(Mc9,29)

Observi ordinea din Scriptură? Mai verifică și (Daniel9,3), (Mt17,21), (Tobit12,8).
Într-un loc (1Cor7,5) se numește și invers(post-rugăciune), dar acolo se înfrânează(postește) desfrânarea, ca apoi iarăși să desfrâneze.

Prima și cea mai naturală relație a omului cu Dumnezeu este rugăciunea, din ea decurgând postul (cum zice Sf Marcu mai sus) care apropie mai mult pe om de Dumnezeu.

De cele mai multe ori oamenii se roagă și nu postesc; cine nu se roagă nici nu postește că n-are motiv.
Tu ai auzit invers de oameni care postesc și nu se roagă?

Nu în ultimul rând, am postat determinat de propria mea experiență și nu mint.
Reply With Quote