View Single Post
  #88  
Vechi 05.06.2010, 11:38:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Am arătat deja că nu există nici o necesitate pentru orice fel de afirmație, doctrină, teorie să fie validată numai prin metodologia științei pozitiviste. Acum îmi ceri nici mai mult nici mai puțin să ți-l validez pe Kant în funcție tocmai de asta, deoarece nu există pentru tine altceva decât acest univers de discurs. Nu vei avea niciodată acces nici la obiectivitatea cunoașterii, nici la cultură și nici la adevăratele probleme ale științei până ce nu vei accepta că se poate gândi și din alte universuri de discurs.
Indiferent de universul de discurs, cred ca esti de acord ca ele trebuie sa aibe cel putin un punct comun.
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
soluția este cea a unui terț inclus, adică a unei formule trancendente bivalenței.
Neaparat a unui tert inteligent?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Astfel că putem afirma că întreaga fizică de la sfârșitul secolului al XIX-lea și din prima jumătate a secolului XX nu a făcut decât să pună în act problemele filosofiei transcendentale germane. După cel de-al Doilea Război Mondial situația s-a schimbat deoarece spiritul științific și-a "mutat" centrul de greutate din Europa, în SUA. Or, în paradigma americană de gândire, în ciuda numeroșilor oameni de știință de origine germană care au emigrat peste Atlantic, nu există o contaminare filosofică prodigioasă și fundamentală a bazelor științei, așa cum s-a întâmplat acest lucru pe Vechiul Continent. Ci e vorba, mai degrabă, de schizofrenia dintre știință și cunoașterea filosofică, iar cea de-a doua este în întregime dominată de empirism, relativism, pragmatism, pozitivism - în speță, de ceea ce se chema în disputele medievale cu titlul de nominalism.
Adica, stiinta nu e buna decit daca include tertul rational si transcedental? Ce te impidica sa-l introduci tu? Ce te impiedica sa introduci Spiritul Absolut in mecanica cuantica?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Efectele? Destul de clare: după ultimele teorii științifice ale lui Einstein, Bohr, Heisenberg etc. fizica nu mai cunoaște decât modele teoretice, până în ziua de astăzi. Și eu cred că așa vor și rămâne lucrurile până ce nu vor fi reluate premisele gândirii filosofice continentale.
Si care e problema cu modelele teoretice? De ce trebuie neaparat sa existe modele practice? De ce nu ar exista si in stiinta ceva misterios, invizibil, inimaginabil? De ce vrei sa "vedeti" cum functioneaza universul?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Psihanaliza și Frege nu se referă la creier, ci la ceea ce îl transcende. Psihanaliza spune că psihicul uman este divizat sau trebuie să se divizeze între conștient și inconștient, iar modul în care are loc acest lucru (refularea originară), împreună cu celelalte stadii și complexe ale psihicului (stadiul oral, anal, genital, stadiul oglinzii; complexul tactil, specular, auditiv, complexul oedipian) sunt responsabile de modul în care un subiect este mai aproape sau mai departe de normalitate. Psihanaliza mai spune că refularea originară este cea care deschide drumul către gândire și simbolizare, deci drumul către semnificanți, către înțelesuri, iar problemele evolutive ale biologiei nu au aici nici o relevanță căci tot ceea ce se întâmplă cu omul pe acest parcurs este dincolo de orice fel de comportament animal și determinațiile genetice nu au, practic, vreo influență, cel puțin nu una relevantă.
Nu cred ca sustine cineva ca omul nu are si ceva in plus fata de animale sau determinism genetic.

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Frege spune în "Fundamentele aritmeticii" că entitățile matematicii, numerele, nu derivă din experiența simțurilor (și o și demonstrează) așa cum își închipuia un J.St. Mill în jocul cu pietricelele. Deci nici vorbă de evoluție în cunoaștere.
Iarasi, nu cred ca sustine cineva ca numerele au aparut odata cu aparitia omului.

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Argumentul ontologic este circular numai dacă e formalizat, adică dacă e gândit prin logica formală. Dacă are loc o analiză a conceptelor care intră în joc în cazul său, se vede că este valid.
Vrei te rog sa detaliezi aceasta analiza?
Reply With Quote