View Single Post
  #24  
Vechi 03.10.2010, 10:24:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că sunt trei lucruri importante de făcut în acest caz:
-spovada, așa cum au spus și cei care au scris înaintea mea. Întrebarea care se ridică este: de ce trebuie să ne spovedim într-un asemenea caz, în care nu există păcat, ci o nefericită întâmplare cu triste urmări ? Răspunsul acesta este: nu există întâmplare. Nici un fir de păr din capul nostru nu este pus în mișcare în afara voii lui Dumnezeu, iar un asemenea lucru cu atât mai puțin. Poate că s-a "întâmplat" din cauza unor păcate mai vechi, sau a unei stări sufletești datorită căreia Dumnezeu devine mai puțin prietenos, mai puțin dispus să ne ajute. De aceea trebuie să ne facem un examen de conștiință și să ne spovedim în toate situațiile în care o nenorocire, pe care nu am dorit să o provocăm, ne lovește. În limbaj catolic, ar putea fi vorba de o pedeapsă temporală. Nu mai știu exact capitolul și versetul din Cărțile Regilor în care se relatează cum dreptul David L-a mâniat pe Dumnezeu printr-un păcat grav, de care David se căise. Dumnezeu l-a iertat pe David, dar l-a și pedepsit cu pierderea fiului lui născut nu de mult. Părerea mea este ca, în cadrul examenului de conștiință, să apelați la un îndreptar de spovadă. Se găsesc unele și pe Internet.

-rugăciunea. Atât pentru dv, cât și pentru copil. Deși trebuie să privim cu speranță soarta copilului atât de prematur luat, totuși este bine să ne rugăm pentru el: lui Dumnezeu Îi place mereu când ne rugăm, și mai ales când ne rugăm pentru ceilalți.

-grija ca să nu se piardă următoarea sarcină. Mai exact, sunt necesare atât măsuri în ordine vizibilă (un control medical general și aplicarea unui set de măsuri preconcepționale de prevenție) cât și în ordine nevăzută (rugăciune și, poate cel mai mult, o Sf Liturghie cu această intenție).

Lăudat fie Isus !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.10.2010 at 10:28:53.
Reply With Quote