View Single Post
  #185  
Vechi 24.09.2012, 21:49:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt de acord, consider ce ati scris aici ceva total neadevarat.

cum sa spuneti ca toti copiii au aceasta etapa, la 2 ani, cand se masturbeaza si daca nu trec prin aceasta etapa (deci unele exceptii !!!), nu e in regula???

eu nu am auzit de asa ceva.
probabil exista cazuri, dar sunt foarte rare.
si de ce sa fie normal ba chiar de dorit??
Lasa, nu-i nimic, am visat si eu azi-noapte... Imi cer iertare fata de tine care, desigur, te pricepi mai bine decat mine la domeniul in care am si eu cateva amarate de competente. Cat despre anna21, e alta treaba la mijloc, se pare. Ma asteptam sa cunoasca despre ce e vorba, insa o fi lipsit la cursurile cu pricina (psihologia dezvoltarii + psihologia copilului + sexologie + psihanaliza). Sau poate nu s-or fi tinut la scoala unde a studiat ea? Nu stiu. Nu-i treaba mea.
In orice caz, sunt multe carti pe piata din care se poate intelege, cine are nevoie, cum e de fapt cu dezvoltarea copiilor. Aia adevarata, studiata serios de oamenii seriosi, nu aia romantata din cartile cu basme proaste.

P.S. Cand Freud si-a publicat primul studiu cu observatii asupra sexualitatii infantile a fost exclus din corpul medical de catre protipendada pudibonda a lumii medicale vieneze. A stat pe bara ani buni, el care era la varsta de 30 ani unul dintre cei mai mari medici neurologi ai lumii. Abia apoi, cand a descoperit ca paralizia poate fi atipica si a banuit cauzele psihice ale paraliziei isterice, a inceput sa cerceteze sexualitatea pe care a gasit-o cauza unei parti din etiologia nevrozelor (lucru valabil si astazi) si, cu vremea, cu sprijinul unui alt medic genial, dr. Breuer, a reusit sa recapete o slujba etc. etc.
Ce sa-i faci, asa e cu cei care fac o jertfa pe lumea asta: au multe necazuri in lume, cum zicea Cineva, El Insusi intampinat cu multa recunotinta de cei pe care-i miluise.
Se vede treaba ca omenirea nu invata mai nimic din gafele ei trecute. O luam mereu de la capat. Stiam, ni s-a spus clar si fara dubii. Nu-i bai. Slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote