View Single Post
  #3  
Vechi 09.09.2008, 22:20:55
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Oamenii de stiinta spun sa nu ne ingrjoram ca e mica sansa.Experimentul vrea sa arate ca Universul a fost produs printr-o explozie pe nume Big Bang
- asta spus in mare...
Insa, nu va entuziasmeaza faptul ca fizica ar putea sa ia o turnura impresionanta? sau ca exista o particula a carei existenta odata demonstrata va da materialitate ipotezelor din "stiinta totului"?
Sau, pe de alta parte, nu credeti, ca oamenii de stiinta se lasa prea usor inflacarati de absurditati si de absolutati fizice cu aplicatii doar matematice si ca se incred numai in hazardul stiintei si a unei explozii? sau daca acest experiment va arata ca big-bangul este doar o poveste spectaculoasa si ca tot ce am invatat pana acum este doar de domeniul fantasticului? Daca i-ar face pe oamenii de stiinta sa fie mai prudenti si mai neincrezatori in propriile puteri si le-ar deschide un drum in care ar lua mai des in calcul si mana Lui Dumnezeu?
Sau, nu credeti ca fizicienii ar fi trebuit sa isi fi folosit mintea si resursele in rezolvarea altor probleme mai arzatoare?

Am deschis acest topic, aici si nu la stiinta si teologie, deoarece e o chestiune care, cred eu, merita discutata din mai multe perspective, nu doar din cele doua care oricum sunt luate antagonic in discutie de obicei.

Dar, constat ca nu intereseaza subiectul :( .
Reply With Quote