View Single Post
  #4  
Vechi 05.12.2014, 15:56:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceasta nu este lupta noastra. Este lupta din Bine si rau, lupta Adevarului cu minciuna, a Vietii cu moartea, este lupta dintre Dumnezeu si diavol data pe taramul inimii noastre.

Doamne, pot sa ajut si eu cu ceva?


"Nu-mi spune nimic. Îți cunosc mizeria, necazurile, luptele și ispitele sufletului tău, așa cum ești tu; dă-Mi inima ta! Dacă o să aștepți să devii un înger ca să Mi te dăruiești întru iubire, atunci n-ai să mă iubești niciodată."

Cum sa ma daruiesc, Doamne?

"Chiar dacă ești laș, fricos, neîncrezător în împlinirea dragostei și în săvârșirea dragostei și a sfințeniei, chiar dacă ai să recazi în acele păcate pe care nu ai vrea să le mai faci, Eu nu-ți dau voie să nu Mă iubești. Iubește-Mă așa cum ești tu! În orice moment și în orice situație te-ai afla, în credincioșie sau în trădare, în râvnă sau uscăciune, tu iubește-Mă așa cum ești. Eu vreau ca să Mă poți iubi din puțina și săraca ta inimă. Dacă vei aștepta până când ai să fii desăvârșit, atunci n-ai să Mă iubești niciodată."

Cum sa Te iubesc, daca "eu inca mai traiesc, biologic vorbind, dar de fapt sunt mort sufleteste"?

...."trebuie sa implinim doua conditii pentru a capata aceasta indrazneala: sa cumparam un giulgiu curat si sa avem un mormant sapat in stanca, un mormant nou."

Giulgiul "este sufletul nostru curatit prin taina spovedaniei, cea numita si al doilea botez, avand menirea de a ne albi din nou haina cea primita la renasterea noastra "din apa si din duh".

Ca sa "cumperi" acest giulgiu este nevoie sa cheltuiesti ceva, adica sa te ostenesti cu un canon (rugaciune, metanii, milostenie si altele, dupa cum randuieste duhovnicul)."

"Stanca in care sapam acest mormant nu este alta decat Piatra de care ne vorbeste Sf. Ap. Petru: "Apropiati-va de El, Piatra cea vie, de oameni intr-adevar neluata in seama, dar la Dumnezeu aleasa si de pret; si voi insiva, ca pietre vii, ziditi-va drept casa duhovniceasca, preotie sfanta, ca sa aduceti jertfe duhovnicesti" (I Petru 2, 4-5). Pentru cei care nu cred in Hristos, El reprezinta insa "piatra de poticnire si stanca de sminteala, de care se poticnesc, fiindca n-au dat ascultare cuvantului" (I Petru 2, 8)."

.................................................. .................................................. .........
(Dar "peste mormant se pravale o piatra grea. Este piatra aceea a nesimtirii, a indolentei, a lucrului pe care nu ma pot abtine sa nu-l fac, a lipsei de pocainta... intr-un cuvant a tot ceea ce poate caracteriza o inima impietrita.")

("Suntem constienti, in timp ce ne apropiem de mormant, ca misiunea noastra este una aproape imposibila.")
.................................................. .................................................. .........

Daca nu am vointa, daca vad ca nu fac nimic ca sa ma schimb, odata ce-L primesc pe Hristos, ce fac?
Cine-mi va darama piatra grea care inchide intrarea in mormantul cel nou?


"Daca indraznesc sa ma apropii, totusi, si continui sa constientizez ca Hristos este in mine, daca las iubirea pentru El sa-mi copleseasca toate calculele mele rationale - care imi arata ca n-as avea sanse sa scap de acea piatra de pe inima -, atunci am surpriza si bucuria sa constat ca piatra a fost deja indepartata de o putere dumnezeiasca."

"Nu te frământa că n-ai €žvirtuți€. Am să-ți dau Eu sfințenia Mea"

"Stiind ca e Domnul acolo, dincolo de aceasta impietrire a mea, imi activez niste puteri sau virtuti.
Aceste puteri ale mele sufletesti sunt atrase de Trupul lui Hristos si-L urmeaza in inima mea, in adancul meu."


Surse:
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ta-141323.html
(si)
http://ortodox.md/articole/fiule-da-mi-inima-ta/


Pentru a nu rata prima intalnire cu Hristos, prin Sfanta Taina a Impartasaniei, pentru pregatirea in vederea intalnirii, pentru lamurirea intrebarilor legate de intalnirea propriu-zisa si raportarea la aceasta, inainte si dupa, pentru nestiinta si stanjeneala celui caruia ii lipseste "haina de nunta".... poate vreunul dintre voi sa vina cu sfaturi?

Last edited by crinrin; 06.12.2014 at 18:04:01.
Reply With Quote