Subiect: Plictiseala
View Single Post
  #22  
Vechi 18.07.2009, 03:02:10
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@IonutS: Traditie are dreptate, dar mergi putin mai departe. Plictiseala este o "delasare" a mintii si a spiritului, ca si lenea. Omul este indulgent cu sine insusi. Ea insa nu arata ca nu ai ce face, cum au interpretat multi autori de pe topic, ci ca nu ai interes pentru toate cate le-ai putea face. sunt sigura ca nu duci lipsa de idei pentru a-tiocupa timpul, in cazul in care ai timp, ci de energia, de motivatia de a le pune in practica. Eu vad in plictiseala o slabire a constiintei. Este pacat (vezi in Pateric - Sf. Antonie ce Mare vorbeste despre ea) si poate fi biruita printr-un efort de vointa, ca si lenea, printr-o mobilizare interioara. Eu nu te sfatuiesc, ca alti autori de pe topic, sa iti gasesti repede ceva de facut, ci din contra, izoleaza-te cu gandurile tale si cerceteaza-te interior, spre a vedea de unde-ti vine aceasta slabiciune si sa o birui. Numai cu mintea si vointa ta o poti birui (in Pateric se mai recomanda si sa muncesti necontenit cu mainile, astfel incat mintea ta sa nu poata aluneca pe pante periculoase, cum e si plictiseala).

Am vazut un film, Naufragiatul, in care un om (jucat de Tom Hanks) naufragiaza singur pe o insula. Tu ce ai face in situatia asta, te-ai plictisi?
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote