View Single Post
  #4  
Vechi 12.06.2011, 22:09:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am citit si auzit si am vazut ca sunt doua variante,dar nu stiu care este corecta:
a)Iadul este acel loc intunecat,umplut cu focuri vesnice in care ard sufletele celor condamnati.Ei sunt incercuiti de diavoli care ii chinuie si ii inteapa cu furcile.Mai sunt cazane cu smoala,iar unii stau in ele,pe cand altii sunt pusi la munca grea. Sau:
b)iadul este o stare de suferinta generata de constientizarea faptului ca omul s-a indepartat de Dumnezeu,ca exista o distanta prea mare si rugaciunile nu ii mai sunt ascultate,ca a ales gresit si ca va ramane asa vesnic.
c)alta varianta...
merci pt. lamuriri!:)
Noi, de fapt, nu știm ce și cum este iadul. Nici nu știm dacă este loc sau stare. Cele mai multe referiri despre el sunt ca despre un loc, dar nu ne putem imagina cum arată "locurile" în lumea spirituală.
Despre iad știm cu siguranța pe care numai credința o dă doar câteva lucruri:
1) că există
2) că acolo ajung sufletele damnaților. Acolo am putea foarte ușor să ajungem și noi, dacă vom muri cu păcate de moarte pe suflet.
3) că este un loc (sau o stare) foarte, foarte rea. Atât de rău e acolo, încât nu seamănă nici pe departe nici cu cele mai rele locuri (stări) de pe pământ.
4) că este etern.
5) că odată ajunși acolo, ne vom da seama cât de tâmpiți am fost pe pământ, dacă am preferat iluzia unei fericiri pământești, care din perspectiva unei eternități acolo ni se va părea o clipă, în schimbul fericirii veșnice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote