View Single Post
  #23  
Vechi 05.03.2013, 12:59:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ai o preferință deosebită pentru Sfântul Ignatie Briancianinov. Îl găsesc prea radical. Îmi place mai mult sfântul Siluan Athonitul; și sfântul Serafim din Sarov sau sf. Ioan din Kronstadt.

P.S. Eu cred că suntem datori să participă și cu gândirea noastră la actul credinței. Însă asistați de sus.
De fapt toti sfintii spun acelasi lucru, niciunul nu are o credinta mai putin ferma. Sfantul Igantie are sfinte moaste, sunt in Rusia, a scris mai mult despre rugaciune si traire, aceasta e o scrisoare.
Si Sfantul Serafim spune exact acelasi lucru, daca citesti cu atentie acel articol (la inceput nici eu nu am sesizat). Si Sfantul Serafim scrie acelasi lucru, ca faptele fara Hristos sunt nemnatuitoare, nu mai dau tot pentur ca am mai scris de cateva ori despre asta.
Dar si Sfantul Siluan Athonitul spune la fel, stiu ca se dadaea un citat care era interpretat gresit, ca si cum s-ar fi referit sfantul la Apocatastaza. Si citatele din sfinti pot fi intelese gresit, ca si Sfanta Sriptura. Acolo Sfantul spune ca din dragoste trebuie sa ne rugam pentru toti ca sa vada adevarul, nu ca trebuie sa ii mantuim noi pe toti. Eu am rasfoit acum si cartea sfantului chiar asta spune in rugaciunile descrise acolo: http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm
De exemplu: "Mă rog Ție, Milostive Doamne, dă tuturor noroadelor pământului să Te cunoască prin Duhul Sfânt."
"Cum mi-ai dat mie, păcătosului, să Te cunosc prin Du*hul Sfânt, așa dă și tuturor noroadelor pământului să Te cunoască și să Te laude ziua și noaptea."
"Dar Dumnezeu este cunoscut numai prin Duhul Sfânt, și cel ce în mândria sa vrea să cunoască pe Făcătorul cu mintea sa, acela e orb și nebun."
Asadar, sfantul, ca si alti sfinti se roaga ca si ceilalti sa fie luminati, nu spune ca deja sunt pe calea cea buna.
Reply With Quote