View Single Post
  #9  
Vechi 12.06.2012, 04:44:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ajutorul oferit cuiva cu fapta și ajutorul oferit cuiva cu rugăciunea nu sunt două forme de ajutor între care să existe o relație de tip "sau una, sau alta". Bine este să și ne rugăm, bine este să și lucrăm.

Pe de altă parte, în această împrejurare specifică, în care ajutorul constă în facilitarea găsirii unei perechi, trebuie să fim prudenți: dacă cei doi nu se vor înțelege și vor apărea discordii mai târziu, am putea să cădem la mijloc, ca și când am fi vinovați. Nici chiar Dumnezeu nu scapă de reproșurile oamenilor, iar noi cu atât mai puțin. Ce bucuros este Adam când o vede pe Eva: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea" exclamă el. Mda. Să întoarcem foaia Genezei și să vedem ce s-a mai întâmplat. A apărut duhul discordiei. "Femeia pe care Tu mi-ai dat-o, aceea m-a amăgit" se plânge el. De aceea, celor doi trebuie să le fie clar că noi nu facem decât să-i aducem față în față. Ce se întâmplă mai departe, nu e în puterea noastră, ci în libertatea lor.
Subscriu acestui mesaj, foarte clar si frumos ati clarificat toate aspectele. Cunosc cateva familii care au avut ca start aceasta modalitate de a se cunoaste. Din punctul meu de vedere, rugaciunea este cea mai importanta si cu siguranta la momentul potrivit Dumnezeu va raspunde dorintei noastre.
Reply With Quote