View Single Post
  #125  
Vechi 24.04.2009, 21:26:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Hristos a Inviat!

Un profesor de Patrologie mi-a explicat la un moment dat o chestiune esentiala: si anume ca oamenii nu se inteleg cu adevarat decat atunci cand sunt in acelasi duh.
De aceea nici scrierile Sfintilor Parinti nu le intelegem decat daca suntem in smerenie, in duhul in care au fost scrise.

La fel, nici minunile nu le putem crede daca nu suntem smeriti ci mandri. Ca sa se implineasca astfel cuvintele lui Hristos:

" De n-as fi venit si nu le-as fi vorbit, pacat nu ar avea; dar acum n-au cuvant de dezvinovatire pentru pacatul lor ... De nu as fi facut intre ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a facut pacat nu ar avea; dar acum M-au si vazut si M-au urat si pe Mine si pe Tatal Meu. Dar (aceasta), ca sa se implineasca cuvantul cel scris in Legea lor: "M-au urat pe nedrept"." (Ioan 15, 22-25).

De 2000 de ani nimic nu s-a schimbat.
Iudeii cand au vazut ca Hristos l-a inviat pe Lazar, au vrut sa-i omoare pe amandoi, in loc sa creada ce au vazut.

Sunt oameni orbiti care pur si simplu nu vor sa creada si asa inversunati sunt incat ii urasc pe cei ce cred. Cu adevarat nu s-a schimbat nimic, decat ca nu mai pot sa ne omoare direct. Daca ar putea, ne-ar strange de gat, numai sa nu ne mai auda vorbind de Hristos.

Pana la urma convertirea ca si credinta e o lucrare dumnezeiasca. Vorbirea noastra ramane vorba goala daca nu e perceputa in duhul in care o spunem. Si este a lui Dumnezeu a face ca necredinciosii sa intre in duhul ortodoxiei, chiar si pentru o clipa.

Dumnezeu sa ne intareasca pe toti!
Reply With Quote