View Single Post
  #130  
Vechi 25.04.2009, 18:01:17
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nu vad cum poate fi Dumnezeu trist, indiferent de cauza.

Daca n-ar fi stiut viitorul, sunt de acord cu tine, ar fi fost mahnit sa constate ca pe zi ce trece sunt mai indepartat de cele sfinte, in drumul meu catre ateism.

Dar Dumnezeu transcede timpul si spatiul, nu? Stie tot ce-a fost, ce este si ce va fi, e doar impresia mea ca aleg sa-l mahnesc, el stiind de la inceputurile timpului cum voi trai, ce voi gandi, cum voi muri. Eu functionez programat, ca toate lucrurile in univers, imi traiesc destinul. Cum poate fi suparat sau mahnit Dumnezeu pe mine daca sunt doar o piesa in creatia lui si el stie de la bun inceput cum va functiona angrenajul?

Cred ca-i dai lui Dumnezeu niste caracteristici umane pe care nu are cum sa le aiba, pentru ca daca le-ar avea, i-ar fi negate anumite atribute dumnezeiesti.
IISUS are si caracteristici umane , e modelul uman perfect , a suferit din iubire pentru noi . Si asteapta ca fiecare sa descopere ca El e CALEA, ADEVARUL SI VIATA ! Admir faptul ca incerci sa fii rational ,desi blog-ul tau e cam rautacios...Dar viata e o taina care tine de suflet mai ales...
Reply With Quote