View Single Post
  #522  
Vechi 24.07.2009, 22:39:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Biserica din Rediu, Protopopiatul Iași I , își schimbă înfățișarea

Biserica cu hramurile "Adormirea Maicii Domnului" și "Sfântul Grigorie Teologul" din parohia Rediu, Protopopiatul Iași I , a intrat într un amplu proces de consolidare și reabilitare , urmând ca, după finalizarea lucrărilor, credincioșii din parohie să se bucure pe deplin de efortul făcut când vor participa la slujba resfințirii lăcașului lor de rugăciune. Părintele paroh Ștefan Tulan împreună cu enoriașii săi au început o activitate laborioasă prin care vor să rede istoricului lăcaș de cult rezistența de a dăinui peste veacuri . "Am început o serie de lucrări de consolidare și reabilitare, până în prezent acestea fiind executate la temelia bisericii. Aici am descoperit că a fost construită piatră peste piatră, fără mortar. Am făcut lucrările de consolidare și am început să lucrăm la structura de rezistență pe înalt, montând stâlpi de fier-beton, după ce biserica va fi consolidată, vom trece la lucrările de la turlă", a explicat părintele paroh Ștefan Tulan.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote