View Single Post
  #128  
Vechi 18.09.2022, 10:25:00
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Scuză-ma,cu riscul de a-mi lua sute de anateme,o să-mi dezvălui puțin din convingerile mai personale,deși incerc sa evit asta,din motive pe care o sa le vezi imediat..

Adică tu vrei sa spui că Iahve/Savaot/Elohim este Divinitatea supremă/Creatorul/Stăpânul Universului?

Adică o zeitate care își alege doar o "seminție" din toate creația,care își alungă creatura doar pt că nu l-a ascultat,care este sabotat din interior de către cel mai puternic înger al Sau ,care își trimite Fiul la moarte și care în ultimul Său mesaj vorbește despre distrugerea lumii....

Tu acesta crezi că este Dumnezeul adevărat???

Unul care crează confuzie,distrugere,care este incapabil să mențină ordine în creație....

Eu nu cred asta....
Dumnezeu nu a ales doar o seminție ci a inspirat,insuflat întreaga omenire.
Însă doar acea seminție l-a ales pe El.
Celelalte popoare au ales închinarea la idoli , zei, puteri cosmice,planete,animale, creaturi. În spatele idolilor stăteau demoni, care astfel ii inrobeau pe oameni.
Tatăl minciunii,diavolul făcea asta.

Cel mai puternic înger a căzut din narcisism și mândrie. Prin liber arbitru. S-a întunecat, orbit și alege sa nu se reîntoarcă veșnic,nu Dumnezeu care primește pe oricine.
Iar Dumnezeu știe ca nu o va face dar nu mantuiește cu forța. Chiar dacă l-ar mântui pe Satana cu forța, Satana ar face din rai iad și el tot chinuit ar fi. Trebuie să își vindece boala, răutatea, viclenia prin pocăință și smerenie.Dar nu vrea.

Dumnezeu si-a trimis Unicul Fiu la moarte din dragoste fata de toți oamenii, ca să ii salveze de suferință, atât de mult ne iubește.

Iadul veșnic îl creează Satana, îngerii lui și oamenii care îl urmează. Nu Dumnezeu. Prin alegerile lor.
Fiecare va primi înapoi ceea ce a semănat.
Dacă lași în lume suferință veșnică ai parte de suferință veșnică.
E o dovada de iubire din partea Lui Dumnezeu ca ne spune adevărul, ca să ne ferim de rău și sa nu ajungem acolo.
Nietzsche și Freud au fost pictați în iad de Părintele Arsenie Boca ca și caderea Turnurilor Gemene din New York înainte de eveniment.
Nietzsche care a scris Antichirstul și pentru afirmația preluata în universitați: "Dumnezeu a murit" , nașterea noului om,supra-omului,care a schimbat fata lumii.
Freud pentru că a îndepărtat oamenii de Biserică, de duhovnici, criticând dogma Bisericii și propunând rezolvarea tuturor problemelor prin psihologie și psihologi.
Fiecare primește ce a lăsat în lume.
Iată cât de valoroasa e viața asta vremelnica pentru cea veșnică.
Când ieșim din trup,în veșnicie, avem parte de ceea ce suntem (ce am făcut, ce urmări am lăsat în urma).
Si Freud și Nietzsche, toți filozofii, psihanaliștii aveau ocazia sa se pocăiască și sa retracteze.
Dumnezeu e atât de bun ca i-ar fi iertat și mantuit.
Dar nu au făcut-o.

Iuda putea alege. Chiar după ce l-a trădat pe Domnul, spun Sfinții Părinți ca dacă mergea la Iisus și ii cerea iertare, îl ierta. Dar a ales sa se spânzure.
La fel si Arie,care e considerat un al doilea Iuda,ca tămăduia dumnezeirea lui Hristos, iar erezia lui cea mai periculoasa, putea sa se caiasca și sa retracteze. Dar nu a făcut-o.

Deci nu Dumnezeu ci omul alege focul veșnic.Dumnezeu ii spune sa nu facă asta.Si încearcă în toate modurile posibile sa îl întoarcă la pocăință. Dar nu trece peste liberul arbitru.
Reply With Quote