View Single Post
  #28  
Vechi 02.12.2008, 12:27:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ellysgiulia,

dragostea e foarte frumoasa, mai ales prima dragoste curata, sincera,

casatoria e visul oricarei fete, deshi unele vor doar sa fie prea alintate cum au fost shi acasa...

spune sf Ap Pavel, ca fecioarele daca se vor casatori nu greshesc,


deci nimic mai frumos ca sa itzi dea Dumnezeu dragoste de un... de un... dushman al Sau.... caci El este iubitor de oameni shi ii iubeshte pana shi pe vrajmashi... shi a spus, "nu judecatzi!, de ce nu iertatzi?"


astfel ca sfatul meu este acesta:

"Sa-tzi lumineze Hristos, calea pe care sa o iei"

dar itzi mai pun o intrebare: shtii ca religia lor le da voie ca sa mai aiba inca o sotzie pe langa tine? ce-l va opri? shi dumneata n-ai sa mai fi chiar atat de bineprimita shi alintata... shi asha mai departe, iubindu-va pe toate cu multa caldura shi cu multzi bani..., unora le place, ca sa-shi cumpere un fel de regina-tarfa, s-o treaca shi s-o scrie intre bunurile sale, alaturi de camila shi mashina shi balta de petrol moshtenita de la tacsu, ala cu cearshaf pe cap, cu cerc...

deci ce raspuns o sa dai la Hristos, care te va pricepe shi te va povatzui, la aia sa te gandeshti... shi nu la noi, ca ce sfaturi itzi dam noi... dar ce parca ne-am pricepe... eu nu ma pricep... ci ma gandesc ca o sa itzi dea copiii la oaste, shi vor fi un fel de spahii shi ieniceri, ca doar copiii trebuie sa asculte de taticu....

nu vreau sa te ingrozesc, ca doar exista casatorii mixte, pastrandu-shi fiecare credintza... dar tare ma tem ca pana la urma o sa te faci shi tu musulmanca... ca daca te-a imbarligat cu dragostea, atunci sigur o sa reusheasca shi cu credintza.... dar se v-a milostivi Dumnezeu pentru rugaciunile Maicii Sale shi ale parintzilor noshtrii shi o sa fie bine... orice tzi-ai alege pana la urma.... deci mergi inainte shi nu te uita inapoi....

poate era mai bine sa zic, mergi in sus, ca era mai corect.