View Single Post
  #20  
Vechi 24.08.2012, 01:50:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine, asta nu e chiar o excepție. Foarte mulți bărbați, poate chiar majoritatea, sunt angajați într-o relație afectivă cu mașina lor, care depășește legătura naturală dintre om și fierătanie bună la cărat. Avem aici elemente de căsătorie: fidelitate față de mașină, îngrijirea ei cu iubire, lăudarea mașinii (mai frecvent decât a soției). Tratarea primelor riduri ale caroseriei cu mijloace cosmetice (chiar așa am văzut scris: "cosmetică auto" și jur că am auzit pe un tip cumpărând "un șampon auto pentru soția mea"). Adevărul e că soțiile noastre au multe motive să fie geloase pe mașinile noastre. Este regretabil că unii bărbați, mai infideli, își lasă mașinile lor și se aruncă în prima mașină mai la modă, mai strălucitoare, mai nouă decât mașina pe care au posedat-o până atunci, astfel căzând în păcat contra poruncii a șasea. Eu nu aș face asta cu iubita mea, pe care o cheamă Yaris. Once Toyota, always Toyota.


Acuma, bine, a purta de grija de obiectele pe care le detinem si de care ne folosim, a le lauda daca sunt de laudat, e cat se poate de normal, in conditiile in care acestea nu devin obsesii care sa ne acapareze si sa ne faca sa ne lipim inima de ele, ca doar unde este comoara noastra, acolo ne e si inima.
Se si zice intr-o rugaciune, „si ne da noua in curatie a vietui cu lucrurile si cu cuvintele”...

Iar ce este mai mult decat folosirea fireasca a obiectelor poate intra in categoria obsesii, dependente, alipire a sufletului de cele materiale, etc., toate fiind maladii spirituale.

Insa, in functie de natura atasamentului fata de acele obiecte, pot intra in categorii diferite de maladii spirituale: fie de tipul pleonexiei, adica dorinta irationala de a acumula nevrotic si/sau de a poseda obsesiv bunuri materiale de orice fel, fie, mai grav, in categoria parafiliilor si deviatiilor sexuale care se manifesta prin atasament erotic fata de obiecte. E ceea ce se cheama fetisism, adica. Atasament irational fata de obiecte neinsufletite- fetisuri- insotite de fantezii erotice.
In absenta obiectului fetis, insul fetisist se simte debusolat, nu se simte implinit. O persoana fetisista acorda mai multa importanta unui obiect investit cu putere decat relatiei cu o fiinta umana.

La o prima vedere, ar putea parea ca insul acela atasat erotic de masina lui, Volkswagen Beetle, care a si zis ca nu se simte atras de nici o femeie, sau femeia aceea "casatorita" cu Turnul Eifell sau cealalta cu zidul Berlinului , ori tanarul japonez "casatorit" real cu un personaj virtual din desene animate, au avut probabil parte de anumite experiente emotionale in copilarie, in urma carora au facut o fixatie asupra unor obiecte neinsufletite, care suplinesc lipsa afectiunii umane.
Desigur, ce am zis eu aici ar putea fi lesne taxat ca o ieftina aflare in treaba si dat offtopic cu parerea, intrucat, asemenea situatii sunt mult mai complexe. De aceea ma si opresc aici ca sa nu intrerup verva si umorul internautic a la Mihnea Dragomir si Theodor de Mopsuestia.

P.S. La partea tehnica nu stiu sa va raspund si nici nu sunt curioasa sa aflu :))
Reply With Quote