View Single Post
  #27  
Vechi 10.06.2015, 23:25:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Da, stimata sora, eu sunt, scepticul. Eu incerc de fiecare data sa imi amorsez un input decredinta curata si mai ales puternica, si defiecare data un amestec puternic de de scepticism, teologie ultraliberala si sarcasm ma opreste. Nu dintr-o toana mi-amsterscontul anterior,sau din multipla personalitate, cum ma insultara doi buni prieteni, ci pur si simplu ca un inceput bun. Dupa cum ati constat din pacate toti,imi e imposibil sa fiuun credincios real al oricareiconfesiuni. Am exasperat chiar si un prieten neoprotestant cu izolationismul meu confesional, ceea ce e mare lucru.. Va rog sa ma iertati, fratia ta si colegul Mihail, pentru provocari si vorbe proaste.


Imi scapa mie ceva? De la mine de ce-ti ceri iertare? Suntem certati si nu stiu io? Am zis eu ceva care te-a necajit? Pe topicul acela in care agreai ideea pelagiana a unuia care sustinea ca nu exista pacat originar? Sau in cel despre nestorianism?

Da' ce nume ti-ai ales! ...Vitiate... You mean vitiation of human nature because of the ancestral sin?
Reply With Quote