View Single Post
  #10  
Vechi 25.10.2007, 12:08:49
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de minerva
Nu inteleg: Isus spune : "n-am fost trimis decat la oile pierdute ale lui Israel." si " Nu este bine sa iei painea copiilor si sa o arunci la catei" Femeii cannaneience i-a fost implinita rugaciunea, ca "faramituri care cad de la masa stapanilor". Noi, romanii, desigur nu suntem copiii lui Israel, ce suntem? Suntem caini? (porci in Matei 6:6)Am primit noi vreodata invatatura sau doar faramituri? Ce sunt perlele din Matei 6:6?
Pana la duhovnic, iti scriu ce am inteles si eu. Mantuitorul a fost trimis intr-adevar mai intai evreilor, care erau pe atunci poporul ales de Dumnezeu. De fapt, din cate stiu, Iisus nu a propovaduit neamurilor, ci numai printre evrei. Doar apostolii, si in primul rand Pavel, s-au adresat tuturor neamurilor. Evreii nu au primit Cuvantul. Ca urmare, apostolii au propovaduit tuturor, iar evreilor "li s-a luat via".
26. Taina cea din veci ascunsă neamurilor, iar acum descoperită sfinților Săi,
27. Cărora a voit Dumnezeu să le arate care este bogăția slavei acestei taine între neamuri, adică Hristos cel dintru voi, nădejdea slavei.
- din Epistola pentru Coloseni.

4. De unde, citind, puteți să cunoașteți înțelegerea mea în taina lui Hristos,
5. Care, în alte veacuri, nu s-a făcut cunoscută fiilor oamenilor, cum s-a descoperit acum sfinților Săi apostoli și prooroci, prin Duhul:
6. Anume că neamurile sunt împreună moștenitoare (cu iudeii) și mădulare ale aceluiași trup și împreună-părtași ai făgăduinței, în Hristos Iisus, prin Evanghelie,
7. Al cărei slujitor m-am făcut după darul harului lui Dumnezeu, ce mi-a fost dat mie, prin lucrarea puterii Sale;
8. Mie, celui mai mic decât toți sfinții, mi-a fost dat harul acesta, ca să binevestesc neamurilor bogăția lui Hristos, de nepătruns,
9. Și să descopăr tuturor care este iconomia tainei celei din veci ascunse în Dumnezeu, Ziditorul a toate, prin Iisus Hristos,
10. Pentru ca înțelepciunea lui Dumnezeu cea de multe feluri să se facă cunoscută acum, prin Biserică, începătoriilor și stăpâniilor, în ceruri,
11. După sfatul cel din veci, pe care El l-a împlinit în Hristos Iisus, Domnul nostru,
12. Întru Care avem, prin credința în El, îndrăzneală și apropiere de Dumnezeu, cu deplină încredere.

Mai concret explicatia se gaseste in pilda vierilor:
16. Va veni și va pierde pe lucrătorii aceia, iar via o va da altora.
Deci Hristos s-a adresat evreilor mai intai - dar lucratorilor (evreii)care au omorat pe trimisii lui Dumnezeu, proorocii, culminand cu Hristos - li s-a luat via, care s-a dat altora, adica crestinilor, cei care au primit cuvantul.


Reply With Quote