Subiect: Bolnava cancer!
View Single Post
  #9  
Vechi 12.01.2013, 14:49:08
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Si eu am avut cancer

E foarte greu sa dai sfatul potrivit unui om care afla ca e bolnav de cancer. De cele mai multe ori, medicii, cunostintele, (l-am auzit chiar si pe un preot spunand: boala terminala) se uita la tine de parca ai fi deja in sicriu.
Eu am spus povestea mea aici pe forum, pe undeva.
Nu pot sa-i spun unui om sa nu se duca la doctor; mai ales ca numai Dumnezeu stie de ce a ingaduit boala.
„Apasatoare este crucea bolii, Sfinte Nectarie, si inca si mai grea este atunci cand nu vedem in ea leacul trimis de Dumnezeu pentru tamaduirea sufletelor noastre.” Pentru mine asta a fost cel mai greu sa recunosc cinstit (in sufletul meu) ca: boala m-a apropiat de Dumnezeu, m-a apropiat de mine si de ceilalti oameni, mi-a schimbat viata in bine. M-a facut sa vad ce rost am pe lume. De fapt este o noua viata. Pasul e greu. Dar e hotarator. Foarte mult timp mi-a fost greu sa citesc in Acatistul Sf. Nectarie pasajul in care se spune :” Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.”Mult timp n-am putut sa-I multumesc lui Dumnezeu ca a ingaduit boala mea. Pe Dumnezeu nu poti sa-L minti. El este atoate stiutor. Cand am reusit sa citesc Acatistul Sf. Nectarie in intregime, deci sa-I multumesc lui Dumnezeu ca a ingaduit boala mea, atunci am mai facut un pas mic inainte. Rugaciunea mi-a dat echilibru si liniste sufleteasca. N-a fost un medicament; cred ca a devenit un mod de a trai, de a rezista si de a merge inainte, desi nu m-am rugat totdeauna cu tot sufletul.


<<Doctorului, pentru slujba lui, dă-i cinstirea ce i se cuvine,
căci, și pe el, Domnul l-a făcut.
Că de la Cel-Preaînalt vine tămăduirea
și [doctorul] de la rege va primi dar.Știința doctorului îi înalță fruntea;
în fața celor mari se bucură de cinste. Domnul este Cel ce din pământ a făcut leacurile, iar omul înțelept nu le disprețuiește. Oare nu printr'un lemn s'a îndulcit apa, b pentru ca prin aceasta să I se cunoască puterea?
Tot El este Cel ce le-a dat oamenilor știința, ca să fie El slăvit în minunile Sale.
[Așadar, dacă știința omului poate face minuni (inclusiv vindecările uimitoare), adevăratul autor al acestora e Dumnezeu.]
În acest fel, lucrările Lui nu rămân la mijlocul drumului
și de la El vine pacea pe fața pământului. Fiule, dacă ești bolnav, n'o lua în ușor,
ci roagă-te Domnului, iar Domnul te va vindeca.>>
Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah Eccleziasticul, 38: 1-9

<<Este cineva'ntre voi bolnav?: să-i cheme pe preoții Bisericii, și ei să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn în numele Domnului;>> Iacob 5:14

<< Îndepărtează greșala, păzește-ți mâinile curate și de tot păcatul curățește-ți inima. Adu jertfă de tămâie binemirositoare și, drept jertfă de pomenire, făinuță de grâu
și prinoase mărinimoase, după puterea ta; Sunt împrejurări când izbânda se află'n mâinile lui, căci și el I se va ruga Domnului ca prin el Acesta să-ți dea ușurare și vindecare, ca să scapi cu viață.>> Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah Eccleziasticul, 38:10-14
Reply With Quote