View Single Post
  #5  
Vechi 04.04.2013, 00:26:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La fel cum stapanitorul lumii acesteia nu are nimic in Hristos la fel de putina legatura au cu numele Sau si diversele alegatii oculte pe sistem gematria.Daca tot cautam un sens,de parca ar mai fi nevoie,pentru numele Sau atunci versetele din Ioan 14:13-14 pot fi un inceput cu adevarat curat.Sa ceara cineva ceva ,,in numele Lui" inseamna in cultura acelor timpuri ,,de dragul Lui".In cazul Mantuitorului ,,de dragul Lui"inseamna potrivit dorintei si scopului Sau de a aduce glorie Tatalui,de a implini voia Tatalui spre slava Sa,lucru pe care l-a facut in fiecare clipa Hristos.Dupa cum retraducea un comentator cele doua versete ,,Si orice veti cere de dragul Meu (adica potrivit cu dorinta si scopul Meu de a aduce glorie Tatalui) voi face pt ca Fiul sa aduca glorie Tatalui.Puteti sa-mi cereti orice de dragul Meu (aduca potrivit cu voia Mea de a-L proslavi pe Tatal)si voi face".Aceste aspecte vin sa intareasca primele cereri din rugaciunea,, Tatal Nostru"si anume sfintirea Numelui Tatalui si implinirea voii Sale.Pun in ordinea corecta prioritatile rugaciunii si vietii unui credincios.Numerologia tine de tarana,sa nu-L coboram la acel nivel trecator pe Cel pe care l-a proslavit Tatal.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.04.2013 at 00:28:23.
Reply With Quote