View Single Post
  #4  
Vechi 16.06.2013, 19:58:28
MirelF MirelF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2013
Locație: Bihor, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Buna dimineata!De mult ma gandesc sa ma inregistrez pe acest forum si de mult va urmaresc.Subiectele dumneavostra ma ajuta foarte mult sa gasesc raspunsuri la ceea ce ma framanta.As dori si eu cateva sfaturi de la fiecare in parte.Eu am o mare evlavie catre BUNUL SFANT NECTARIE nu sa existat nici o dorinta care sa nu mi-o implineasca chiar si gandurile mele pe care nu indrazneam sa i le mai spun,mi se parea prea mult sa ii cer atatea lucruri iar eu sa nu ii ofer nimic.Problema este ca de cate ori vreau sa ii citesc acatistul nu reusesc,imi vin in minte tot felul de motive puerile si din pacate nu pot citi aman de pe o zi pe alta.Imi pare tare rau ca fac acest lucru si nu ma pot lupta cu mine sa imi impun sa citesc acatistul.Imi e teama ca SF NECTARIE se va supara pe mine si poate ca nu ma va ajuta.Ce sa fac sa ma motivez sa pot citi?Nu inteleg aceste retineri si tot felul de ganduri aiurea care ma fac sa renunt a mai citi.Aici in italia m-am mutat de ceva timp dar mai dureaza pana sa gasesc un preot care sa ma indrume,pana atunci dvs imi sunteti speranta si sper sa ma pot lamuri.Multumesc

Am citit randurile tale cu multa compasiune. Este bine ca ai vointa, credinta si iubesti acest Ierarh minunat, Nectarie. Imi place cum credinta ta creste prin gandurile tale smerite. Sfantul Nectarie sau orice alt Sfant nu se va supara daca nu-i citesti Acatistul. Prin simplul fapt ca tu crezi asta, ii demonstrezi Sfantului cata credinta si iubire ai fata de el. Ai incercat, ai incercat si asa ai invatat sa mergi, asa ai invatat sa crezi in Hristos si asa vei reusi sa ajungi la desavarsire. De asemenea incercand vei reusi sa citesti Sfantul Acatist.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote