Subiect: Bolnava cancer!
View Single Post
  #1  
Vechi 17.03.2014, 09:57:13
OanaMe OanaMe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2013
Locație: http://bolnava-cancer.blogspot.ro/
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Trimite un mesaj prin MSN pentru OanaMe Trimite un mesaj prin Yahoo pentru OanaMe
Implicit Bolnava cancer!

Singure pe lume, femeia a fost operată de cancer mamar, în timp ce fiica a ajuns cu depresie la „Socola“, nemaireușind să-și încheie studiile, la Facultatea de Litere. Nevoite să trăiască amândouă dintr-o mică pensie, acestea solicită ajutorul semenilor care își permit să renunțe la ceva ce lor le-ar folosi.

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/ma...i--191375.html

O tânără de 25 de ani, fostă studentă a Universității „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași, la specializarea Spaniolă-Engleză de la Facultatea de Litere, și mama sa, Maria Vicol, de 63 de ani, din Vaslui, au nevoie de ajutor pentru a supraviețui.

Acum doi ani, în 2016, când era în anul al III-lea și se pregătea de examenul de licență, tânăra a fost nevoită să se interneze la Institutul de Psihiatrie „Socola“ pentru că începuse să prezinte semnele unei grave depresii. În urma investigațiilor, medicii de la „Socola“ au constatat că fata se află într-o „stare depresivă cu tulburări de percepție și ideație interpretativă“ și au decis internarea acesteia pentru o lună, în vederea tratării sub supraveghere.

Din lipsa banilor, mama sa a decis transferul fetei la un spital din Bârlad, unde observațiile medicale au dus la un alt diagnostic, tulburare bipolară afectivă, o tulburare psihică ce constă în modificarea anormală și de durată a dispoziției afective, energiei, precum și a abilității de funcționare a unei persoane. În prezent, fata se află sub tratament și locuiește în casa părintească, împreună cu mama sa.

Singurul venit al celor două este pensia de 702 lei a femeii, din care trebuie să asigure medicamentația fetei, asigurarea lunară de 190 de lei, pentru că aceasta nu mai este nici studentă și nu a reușit, din cauza bolii, să-și găsească un loc de muncă.

A crescut singură copiii

Femeia, în vârstă de 63 de ani, și-a crescut singură cei doi copii încă de când fiica sa avea doi ani. Pe lângă medicamentele fetei, femeia trebuie să asigure din pensia sa toate utilitățile casei și hrana pentru o lună întreagă. Situația celor două a început să se înrăutățească din 2010, cînd femeia a fost diagnosticată cu cancer primar malign, în stadiul III, cu metastaze.

„M-am trezit într-o dimineață cu mai mulți noduli sub braț și cu o durere în umăr. Am mers la spital și în urma examinărilor mi s-a spus că am cancer mamar și a trebuit să fiu operată“, spune Maria Vicol.

Femeia mai povestește că, deși inițial a fost vorba de îndepărtarea ambilor sâni, în cele din urmă, în urma operației, acesteia i-a fost înlăturat doar o jumătate din sânul drept, unde existau 12 formațiuni tumorale.

Deși i-a fost recomandată chimioterapia, femeia recunoaște că, la sfatul unui preot, dar și pentru că nu și-ar fi permis financiar, nu a mai urmat tratamentul, dar că a încercat să mănânce cât mai sănătos pentru a-și ameliora starea.

La opt ani de la operație, femeia se străduiește să ducă un regim de viață cât mai echilibrat pentru a fi cât mai mult timp alături de fata sa, dar în ultima vreme, de când s-a îmbolnăvit și fiica sa, este din ce în ce mai greu.

„Rămânem la final cu 2-3 sute de lei“

„Ne este foarte greu să supraviețuim doar din pensia mea. Imaginați-vă că, după ce plătesc cheltuielile și medicamentele, îmi mai rămân doar două-trei sute de lei, și două persoane nu pot să trăiască doar cu atât“, a mai adăugat Maria Vicol.

Aceasta suferă și de cardiopatie ischemică, o afecțiune cauzată, de cele mai multe ori, de îngustări ale vaselor de sânge care irigă mușchiul inimii, respectiv la nivelul arterelor coronare, prin depuneri de grăsime, boală care necesită un tratament pe toată durata vieții.

Cea mai mare dorință a femeii este să poată să-și vadă fiica descurcându-se singură, cu un loc de muncă stabil, și pentru ca asta să se întâmple are nevoie de ajutorul oamenilor din jur. În prezent, cele două se chinuiesc de pe o zi pe alta ca să aibă ce pune pe masă și să își poată cumpăra medicamentele.

Cei dispuși să doneze pentru Maria și fiica sa pot să o facă la BRD, în conturile deschise pe numele Vicol Maria: RO06BRDE380SV34949333800, pentru euro, și RO68BRDE380SV46196213800, pentru lei.

Last edited by OanaMe; 25.11.2018 at 17:35:28.
Reply With Quote