View Single Post
  #1449  
Vechi 05.03.2011, 09:30:51
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nu este o aberatie dragul meu frate.

Daca Domnul Isus (care este Dumnezeu) se putea ruga lui Dumnezeu de ce crezi ca Duhul Sfant (care este Dumnezeu) nu se poate ruga lui Dumnezeu?

Mai Iosife, am crezut ca esti mai destept , dar chiar m-am inselat.
De ce a postit Iisus si cazul a fost relatat in Biblie? - ca sa ne ea noua exemplu si sa ne arate cat de mare este puterea postului.
De ce S-a rugat? ca sa ne dea exemplu si sa ne arate cum trebuie si pentru ce trebuie sa ne rugam...
In multe cazuri Il vedem pe Iisus rugandu-se si cerand ceva lui D-zeu Tatal: pt ca era nu doar D-zeu Adevaratci si Om Adevarat; in Ghetsimani a plans cu lacrimi de sange in timp ce se ruga (in suferinta si necaz se roaga omul mai staruitor lui D-zeu); la Golgota a simtit durerea si povara suferintei ca om...

Unde spune ca Duhul Sfant se roaga lui D-zeu si pentru ce cauza se roaga?

Duhul penticostalilor se roaga, tare si cu zgomote, ca si slujitorii lui Baal din vremea lui Ilie stapaniti de ceva duh:
"...si au chemat numele lui Baal de dimineata pana la amiaza, zicand: "Baale, auzi-ne!" Dar n-a fost nici glas si nici raspuns. Si sareau in jurul jertfelnicului (asta merge bine la carismatici si la Miscarea strajerilor) pe care-l facusera. Iar pe la amiaza, Ilie a inceput sa rada de ei (de ce n-as rade si eu ne voi) si zicea: "Strigati mai tare, caci doar este D-zeu! Poate sta de vorba cu cineva , sau se indeletniceste cu ceva , sau este in calatorie, sau poate doarme; strigati tare sa se trezeasca..." - III Regi 18, 26-27...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 05.03.2011 at 09:32:55.