View Single Post
  #30  
Vechi 09.06.2012, 13:35:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristines Vezi mesajul
daca iuda nu ar fi facut acest pas de care sa-i para rau probabil ca toata viata sa ar fi ramas doar un om care ar fi pacatuit intr-una fara nici o parere de rau. si atunci nu s-ar fi mantuit.
Ne-am cam abatut de la subiect, dar conform invataturii ortodoxe, lucrurile stau cam asa;

,,De aceea n-ai gresit de-ai spune ca biserica e mai mare decât corabia lui Noe. Corabia lui Noe a primit în ea animale si a pastrat în ea tot animale ; biserica, însa, primeste animale si le schimba.
Iata ce vreau sa spun ! A intrat în corabie uliu, a iesit uliu; a intrat lup, a iesit lup.


In biserica, însa, intra uliu si iese porumbita; intra lup si iese oaie; intra sarpe si iese miel. Nu se schimba firea, ci este alungat pacatul.
Asta e pricina ca vorbesc mereu de pocainta. Ca pocainta, cumplita si înfricosatoare pentru pacatos, este leac pacatelor, istovire a faradelegilor, secatuire a lacrimilor, îndraznire catre Dumnezeu, arma împotriva diavolului, sabie care-i taie capul, nadejdea mântuirii, pieirea deznadejdei.
Pocainta deschide cerul, pocainta ne baga în rai, pocainta biruie pe diavol, dupa cum încrederea în noi ne face sa cadem. De aceea va vorbesc mereu de pocainta!


Esti pacatos? Nu deznadajdui !
Si eu nu voi înceta de a va unge neîncetat cu aceste alifii. Stiu doar ce arma puternica avem împotriva diavolului atunci când nu pierdem nadejdea.
De ai pacate, nu deznadajdui! Si n-am sa încetez de a-ti spune necontenit aceasta.
De pacatuiesti în fiecare zi, în fiecare zi pocaieste-te !''


Sursa:

http://www.ioanguradeaur.ro/316/cuvant-despre-pocainta/
Reply With Quote