View Single Post
  #16  
Vechi 17.10.2019, 10:03:21
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De la Adam incoace toti avem chemare spre monahism(1Cor7,1), dar prea putini ascultare (aceeasi ascultare ca Adam).
E un indemn, nu o porunca ! La fel si versetul pe care l-am dat eu este tot un indemn, nu o porunca. Sunt indemnuri pentru ca unii din noi suntem facuti pentru a fi casatoriti, altii sunt facuti pentru singuratate - iar Dumnezeu respecta acest lucru si nu vrea sa impuna casatoria unuia care vrea sa fie celib si nici nu impune celibatul unui individ care vrea sa se casatoreasca.
Nu tuturor le-a fost dat sa devina monahi, iar Mantuitorul zice clar acest lucru:
"Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat." (Matei 19, vers 10,11)

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum crezi tu ca se mantuiesc cei care au patima desfranarii(si si-o mai si manifesta in casatorie!)?
Nu am zis sa-si manifeste sexualitatea cu alte femei, ci doar cu sotia sa. Desfranare inseamna atunci cand iti manifesti sexualitatea nefiind casatorit SAU cand iti inseli sotia (adulter). Presupun ca Marcel-Ionut nu este inca insurat. Prin urmare, decat sa-si manifeste sexualitatea cu iubita lui (facand pacat), mai bine ar fi sa se casatoreasca cu ea si sa primeasca binecuvantarea lui Dumnezeu si a Bisericii - pentru ca relatiile intime din cadrul casatoriei nu sunt pacat.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca Iisus ar fi instituit cununia prima taina, atunci, ca s-o intareasca, El Insusi S-ar fi casatorit, nu crezi? Dar El ce ne spune?
A intarit-o prin faptul ca prima minune din activitatea Sa mesianica a fost in cadrul nuntii din Gana Ganileii.
Reply With Quote