View Single Post
  #9  
Vechi 02.04.2009, 14:55:55
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

S-a mai vb. despre aceste "traditii" pe forum si daca cauti iti poti face o impresie, ca sa spun asa despre ele...adica, vei descoperi ca sunt "inventii babesti". Cel mai bine este sa nu iti fie rusine si sa intrebi preotul. Nu stiu de ce multora le este rusine sa intrebe pr. dar si el este om ca noi, si el are familie si rude, si el a auzit de ac. obiceiuri. Uite, imi povestea un parinte ca a fost la o inmormantare la o familie foarte saraca de la tara. Cand sa scoata mortul este obiceiul babesc de a se sparge cana. Deoarece nu aveau cana, au pus un borcanas de iaurt, dintracela mic, cum se gasea odata. Si tot dadeau ca borcanul de pamant, pt. ca asta aveau pe jos, si el nu se spargea. Imi povestea razand ca daca nu au incercat sa sparga borcanul de 5-6 ori si degeaba. Mai bine renuntau la o asa superstitie si era mai bine, nu? Sau intrebau preotul, care sigur le spunea ca nu e nevoie de nici o cana si se termina circul.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote