View Single Post
  #27  
Vechi 18.04.2008, 15:27:50
Damax's Avatar
Damax Damax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Locație: roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Ma intreb cati dintrei voi ati stat mai mult de un an cap coada intr-o manastire? Ca om de lume...mirean...
Parerea mea sincera este urmatoarea: Clar, nu toti calugarii sunt materialisti mai sunt si exceptii, putine ce-i drept. Din afara, ca si pelerin de cateva ore, zile maxim 2 saptamani-3 luni (daca esti ruda cu vreun membru al monahilor), viata la manastire este sublima. Liniste, rugaciune, ascultare, iubirea aproapelui, etc, etc.
De la interior, dupa ce veti sta multi ani prin manastiri veti constata lupta interioara pentru ocuparea diverselor posturi lumesti...econom, ghid, etc etc. Subliniez ca lupta se da pe posturi in care munca este usoara. Cine munceste in manastiri totusi daca se feresc de mers la munca campului, la taiatul lemnelor si altele ce te fac sa transpiri? Simplu, fratii, surorile, deci oameni ce isi doresc sa devina calugari, monahii. Cunosc cazuri de surori tinute in aceasta postura mai mult de 9 ani, e drept ca in primii 5-6 nu si-au dorit ele calugaria, din motive ce nu are rost sa le insir aici.
Mai mult decat atat, cunosc un caz de staret al unei manastiri celebre, care datorita conjuncturii este si singurul vietuitor. O inregistrare audio cu acest staret, pe cand se cherchelise destul de bine (avusese o cununie ptr care ceruse 5 milioane si primise 7 sau 8 ca nici el nu mai stia), sustine ca are in conturi (nu a specificar care conturi) din donatii, peste 31 de miliarde de lei vechi, si asta acum 3-4 ani.

Ma opresc aici, desi cazuri asemanatoare mai sunt foarte multe. Cu toate astea mie mi-a placut sa beau cu calugari ca cel descris mai sus, si sa apreciez calugarii si maicile adevrate, pe cale de disparitie.

Sa dau un caz pozitiv totusi. Parintele Firmilian, fost preot la manastirea Govora, dat afara pe motive de complot al maicilor de acolo (poveste lunga si pe care nici eu nu am inteles-o in detaliu pentru ca nu ma interesase la vremea aceea). Omul asta era de o verticalitate si o morala fenomenale. Un calugar ca isi facea treaba cu varf si indesat, un om care din putinii lui bani isi cumpara doar carti. Citea mult, se ruga mult, si stia sa dea sfaturi foarte bine argumentate. Acum e la manastirea Nuseni undeva prin Bistrita cred.

Repet cazurile pozitive sunt extrem de putine, sau cel putin eu le-am vazut sporadic.
Reply With Quote