Subiect: Botez de 2 ori?
View Single Post
  #10  
Vechi 12.04.2007, 19:42:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Una e cum privesc oamenii botezul si una e ceea ce e elin Bis Ortodoxa, nu-i un ritual, ci o Taina. pentru ortodocsi are semnificatia pe care o are in Biblie, pt tine vad ca nu, si asta pt ca tu intelegi altfel scriptura, toti suntem diferiti deci nu pot nici eu nici tu avea pretentia ca intelegem in adevar absolut scriptura pt ca am cadea in pacatul mandriei, de aceea eu din smerenie prefer sa fac ceea ce Biserica a invatat de 2000 de ani, e mult mai plauzibil decat ideile "fantastice" ale nustiu cui predicator baptist, adventist sau evanghelist
Tu afirmi ca mediul crestin nu se gaseste in familiile ortodoxe, dar oare cunosti tu toate familiile ortodoxe din tara sau din lume? sau doar speculezi? te intreb, in America care este o tara predominant protestanta, cate familii au un mediu religios?
Contacu cu Dumnezeu? poi contact cu Dumnezeu avem de la zamislirea noastra, pt ca suntem suflare din suflarea lui, chestia asta cu contactul cu Dumnezeu la o varsta sau alta n-are nici o relevanta Biblica
Si relatia asta cu Isus, ce este si ce inseamna ea pt tine? este defapt o dogma intalnita la toate cultele protestante, dar nici ei nu stiu sa o defineasca, intreaba mereu, l-ai primit pe Hristos ca Domn, altii zic da altii nu, dar cei ce zic da, cum au facut-o? la nivelul mintal au recunoscut ca Hristos este Dumnezeu? poi asta si dracii cred si se cutremura, pocainta este un urcus care dureaza toata viata, pe Hristos il i-au Domn si Mantuitor in fiecare zi a urcusului pocaintei, in fiecare zi e nevoie de relatia cu Dumnezeu, nu Doar odata si nu printr-o declaratie publica!
Omul este spurcat prin nastere, pt ca si Biblia spune ca spurcat este tot cel nascut din femeie, si tot Biblia spune, numic spurcat nu v-a intra in imparatia lui Dumnezeu, intelregi, nimic, nici chiar un nou nascut care moare si cusur
Reply With Quote