View Single Post
  #7  
Vechi 03.12.2012, 10:23:25
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Unde mai exact scrie în Sfînta Tradiție că Iadul e în centrul Pămîntului? "Cele mai de jos" care sînt "dedesubt" indică doar direcția, nu spun nimic de vreun centru.
Nu pricepeți oare nici acum că Domnul grăiește Duhovnicește și în conformitate cu Duhul care vă va călăuzi și pe voi în tot Adevărul?

Mie îmi este clar că este vorba de creație și de locuitorii ei aflați în ceruri, pe pământ și mări, și sub pământ și în ape.

Voi sunteți robiți mai mult de sofismul materialist, și puneți accent pe viziunea voastră heliocentrică sau geocentrică prin care credeți în sfericități, în modelele necredinței științificilor, și credeți ușor fiindcă sunteți urșuratici, căci dacă n-ați fi așa, atunci ați lua în serios ce scrie în scriptri și observațiile pe care le puteți face și apoi puteți constata singuri (ortodoxia) privind prin ochii credinței și ai înțelepciunii, căci toate mărturisesc Înțelepciunea Creatorului.

Eu am încercat să vă explic pe îndelete și să vă dăruiesc de sus, căci de acolo l-am primit și eu, modelul ochiului cel drept al lui Dumnezeu după care a fost făcută Creația, ochi care vede în ascuns în cele ascunse ale inimii căci toată creația este o inimă bună, finită, mică și frumoasă, dar trebuie avut în vedere că Apocalipsa este în derulare unde scrie că 'Noi le vom face pe toate'.Amin

Și trebuie avut în vedere că toate sunt duble, Duhovnicești și Trupești, Nevăzute dar care se vor vedea căci sunt Adevărate și Văzute care nu sunt adevărate și vor arde căci sun vremelnice și trecătoare: Cer văzut și cer nevăzut dar care se vede cu ochii Duhovnicești, Pământ și mări văzute dar și nevăzute, subpămând și sub ape care se văd și care nu se văd, căci omul are doi ochi trupești și doi duhovnicești, și așa cu toate simțurile și simțirile, deci este vorba că în aceleași locuri și în aceiași oală sunt câte două din fiecare.

Iar cele ce vor fii și care sunt veșnice sunt mai Adevărate ca cele vremelnice deși pare că ar fi invers. Unii sfinți vedeau în aceleși timp ambele existențe, căci ei aveau credință și iubeau sfințenia Lui Dumnezeu până o trăiau desăvârșit, și o mai iubesc și astăzi și o vor iubi mereu, căci cine a gustat din Har va duce mereu dorul Celui Minunat și Bun cu Adevărat care iubește desăvârșit desăvârșindu-se împreună cu credinciosul, cu omul, prin răbdare, căci este scris: 'Prin Răbdare veți scăpa sufletele voastre' de frică și viclenie, de rău, de necredință, de mândrie, de dezbinare, de lăcomie, de dragostea pismașă și egoistă și vătămătoare și urâcioasă care caută funcții ca să se răzbune pe păcătos și nu pe nărav ca nebunul.

Dar cele văzute contează și ele chiar dacă sunt trecătoare căci și în funcție de ele, de curățenia lor cele nevăzute care se vor vedea și se vor înveșnicii vor fi spre judecată și fericire sau spre osândă și chin... și chiar tablele legii erau două, parte duhovnicească și parte trupească reglementată cu dreptate și abea în Harul Domnului nu este lege căci acolo este numai dragoste curată și jertfelnică, credință și bunătate și ascultare, semerenie și desăvârșire prin răbdare și mai este nevicleană libertate deplină în umilință și taină sfântă, căci acolo guvernează legea SFINȚENIEI.

Last edited by vsovivivi; 03.12.2012 at 10:53:55.
Reply With Quote