View Single Post
  #4  
Vechi 12.12.2007, 02:28:50
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Exista preoti care nu accepta sa dea Sf Impartasanie decat dupa ce s-au spovedit la ei in biserica, din nou, ca sa nu o dea cuiva nevrednic. Nu pot sa generalizez, ca nu stiu, dar prietena mea asa a patit cand a plecat in alt oras.
E bine sa ai acelasi preot duhovnic la care sa te spovedesti, sa te cunoasca si sa te ghideze duovniceste. Il poti alege din alta biserica sau manastire. Unii au liste de asteptare si program pus la usa, altii au ordinea in care a venit omul si obiceiurile pe care le stie femeia de la lumanari. Totusi, e mai bine sa vorbesti cu preotul, sa-l intrebi cand sa vii. Inainte de spovedanie ii strange pe toti, le citeste molifta,apoi fiecare se duce la preot pe rand si se marturiseste. Cand pleci, intrebi daca ai voie sa te impartasesti,spui daca nu poti veni la aceeasi biserica sa te impartasesti, preotul te sfatuieste mai bine in acesta privinta. La sfarsit lasi ceva bani- nu multi.
Copiii sub 7 ani pot primi Sf Impatasanie fara sa se spovedeasca. Din cate am inteles eu, protestantii, care considera ca nu au nevoie de preot, nu se spovedesc. Ii spun lui Dumnezeu pacatele si El ii iarta. Un duhovnic te poate ajuta in lupta spre induhovnicire. Iar lupta celui rau e sa pastrezi pacatul, sa nu-l spui. Depaseste tendintele astea firesti si mergi sa parasti pacatul, ca sa scapi de el! Iti vei face canonul si cu ajutorul lui Dumnezeu te vei invrednici de Sf Impartasanie in pace sufleteasca.
Am auzit ca cei care nu marturisesc sau nu spun tot, iau Trupul si Sangele Domnului in nevrednicie, Il iau in batjocura si se pot imbolnavi, sau chiar pot muri! Se zice ca Sf Impartasanie arde si radacina pacatelor din noi, ne sfinteste. Dar tot ce ne este la nivelul constiintei ca pacat trebuie spus.
Pacate neinsemnate pot semnifica samanta unora mai mari, preotul va sti sa le vada.
Exista carticele de rugaciune cu rugaciuni inainte si dupa spovedanie. Mai exista un indreptar de spovedanie, dar eu m-am speriat cand m-am uitat acolo. Citeste poruncile, gandeste-te dinainte la pacate, greseli. Nu e bine sa aduci vorba despre pacatele altora la spovedanie.
Am citit mai demult intr-o carte ca cel mai mare pacat in care tot cadem e ca nu-L iubim destul pe Mantuitorul, caci daca L-am iubi, am trai crestineste, si ca nu iubim destul pe aproapele nostru si il invidiem, ii dorim raul, mancam in felul asta carne de om!
Multe din acestea le stiu de la bunica, Dumnezeu s-o ierte! Asa, sub comunism, mi-a spus despre Dumnezeu, m-a dus la biserica si mi-a deschis dorinta de a citi si de a Il cauta mai tarziu. O chema Maria, Dumnezeu s-o odihneasca!
Sa-ti ajute Dumnezeu sa gasesti duhovnicul potrivit! Mergi fara teama la spovedanie, tremura doar pacatul.


Reply With Quote