View Single Post
  #7  
Vechi 12.12.2007, 16:05:58
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dar si cei care beau se pot duce la spovedanie, ba chiar cei care nu au postit se pot spovedi. Primesc ajutor, sfat, nu mai sunt singuri in lupta pe care o duc. Isi pot marturisi neputinta de a se opri de la consumul de alcool. Poate nu primesc direct Sf impartasanie, ci doar Aghiasma mare, deocamdata. Dar e un inceput. Nu e o regula ca dupa 3 spovedanii sa se dea Sf Impartasanie! Depinde de pacate, greseli si de preot. La manastire sunt mai severi. Am auzit ca nu dau Sf Impartasanie celor care fumeaza. Dar nu poti generaliza. Preotul hotaraste, el are harul de la Dumnezeu.
Si de ce sa astepti ca preotul sa fie liber? Te duci cand ai nevoie de el. Cand simti constiinta incarcata. Ca sa intampini Nasterea Domnului in pace, curat. Amanarea e tot gandul celui rau. Ca nu se stie ce se mai iveste pe urma si nu mai ajungi!
Am cunoscut un amic care s-a dus la spovedanie si a spus: parinte, eu nu cred ca sunt adevaruri cele spuse in Biblie! Se pare ca il mustra totusi constiinta. Dar macar s-a spovedit, a facut un pas spre Dumnezeu!
Pe mine m-a certat parintele ca n-am venit mai devreme odata, nu eram in post si nu postisem si am asteptat sa postesc si tot faceam greseli si scapam la dulce. Mi-a zis ca pot sa vin chiar fara sa postesc la spovedanie. Doar ca nu mi-a dat Sf Impartasanie fara post.
E bine sa nu astepti ultima saptamana inainte de sarbatoare, ca atunci sunt preotii mai ocupati. Vine multa lume, ajung sa stea pana la 1 noaptea sa spovedeasca uneori.
Preotul are har, parintele meu sta cu unii 5 min, cu altii 30 min, dupa cum au nevoie. Eu obisnuiesc sa ii spun ce am pe constiinta, apoi ma mai intreaba cate ceva, sau cere amanunte. Mi s-a intamplat sa nu dau importanta mare unor lucruri, le-am spus si am vrut sa trec repede peste ele, iar parintele m-a oprit si mi-a explicat cat de grave sunt si unde pot sa ma duca. Si avea dreptate!
Eu imi tot repet in gand, sa-mi fac curaj: am constiinta incarcata? Ce mai astept, consecinta logica e ca am nevoie de spovedanie. Alta scapare nu e.
Reply With Quote