View Single Post
  #276  
Vechi 29.11.2017, 19:46:41
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca vezi informatiile date de mine, descoperirile au fost facute in ultimii ani. Primul istoric nici nu a prins ultimele descoperiri, iar ultimul afirma multe lucruri gresite. Unii au diferite interese sa prezinte o alta istorie. Am spus ca istoricii habsburgi si apoi cei maghiari au avut interesul lor. Unii din Scoala Ardeleana greco-catolici au avut interesul lor, sa prezinte trecerea la ortodoxie datorita bulgarilor, pana atunci noi am fi avut ritul latin. Rusii au avut si au si acum interesul sa prezinte o alta istorie.
Am citit acum ca avarii s-au crestinat prin secolul IX, deci dupa venirea bulgarilor. Dar dovezile pe care ti le-am dat sunt cu multe secole inainte.
ca si ceilalti cunosti o istorie d'aia, din auzite. si chestie pur romaneasca ai impresia ca toti scriu dupa interes, ca rumunii. nu-i deloc asa, dar nu mai insist.

insa iti pun o intrebare, te-ai gandit vreodata care este "dreptul" nostru in dobrogea?

ps.nici tu nu stii cum se ajungea episcop in primele doua secole de crestinism?
ps2.avarii s-au crestinat inaintea bulgarilor, cred ca cu peste o suta de ani inainte, nu mai stiu exact cand i-au trimis pe chiril si metodiu in bulgaria si nu mai caut.
ps3.vezi pp panaitescu pentru crestinarea protoromanilor de catre bulgari. pp panaitescu a fost cel mai important slavist al nostru.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote